ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از نقض آتش‌بس قره‌باغ

  • انتشار: ۲۱ میزان ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 95509

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نقض آتش‌بس در قره‌باغ ابراز نگرانی کرد.

به نقل از آناتولی، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به نقض آتش‌بس میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان واکنش نشان داد.

بورل ضمن ابراز نگرانی از نقض این توافق، دغدغه خود را از حمله به اهداف غیرنظامی نیز بیان داشته و گفت: «ما گزارش‌های اقدامات نظامی، یعنی حمله به اهدافی غیرنظامی و تلفات در این حملات، را با نگرانی بسیار خوانده و پیگیری می‌کنیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: «۲۷ کشور عضو اتحادیه خواستار برقراری فوری توافق و آتش‌بس میان دو طرف هستند.»

او همچنین از دو طرف خواست تا بی‌درنگ با نظارت گروه «مینسک» مذاکراتی اساسی داشته باشند.

دور جدید درگیری‌های نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان از روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر آغاز شد. جمهوری آذربایجان می‌گوید نیرو‌های مسلح ارمنستان به سوی مناطق مسکونی در خط تماس در جمهوری قره باغ شلیک کرده و سبب مرگ چندین غیرنظامی شده اند. این در حالی است که ارمنستان و مقامات قره‌باغ، جمهوری آذربایجان را متهم می‌کنند که حملات هوایی و موشکی به این منطقه انجام داده است.

روز گذشته (یک‌شنبه) ساعت ۲ بامداد به وقت محلی، حمله‌ای موشکی به شهر «گنجه» انجام شد و توافق موقت بشردوستانه‌ای که به تازگی میان ارمنستان و آذربایجان برقرار شده بود را نقض کرد. در این حمله موشکی دست کم نه نفر از جمله ۴ زن کشته و تقریبا ۳۴ نفر مجروح شدند.