آیا هند ملیشه سازی می کند؟

  • انتشار: ۱۰ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 93735

طی روز های اخیر، شماری از رسانه ها گزارش دادند که هند در پی ملیشه سازی در شمال افغانستان می باشد. در این باره چند نکته قابل توجه است:

۱- چنانچه هند به دنبال ملیشه سازی در شمال کشور باشد، به معنای نقض حاکمیت ملی بوده و بر حکومت افغانستان است تا جلو این نوع فعالیت های تخریبی را بگیرد.

۲- هند قبلا نیز از سوی شماری از رسانه ها و مقام های بلندپایه برخی کشورهای همسایه به اخلال در روند صلح متهم شده بود؛ این در حالی است که صلح مهم ترین اولویت ماست؛ بنابر این هر کشوری که در برابر صلح مانع ایجاد کند، بر خلاف منافع ملی و حیاتی افغانستان عمل کرده است.

۳- وظیفه نهادهای امنیتی و دستگاه دیپلماسی کشور است تا از مجاری دیپلماتیک و منابع اطلاعاتی، موانع و چالش های صلح را شناسایی کرده، راه حل معقول و متناسب با شرایط را جستجو کنند تا این فرصت طلایی از دست ما خارج نشود.

۴- در باره گزارش اخیر، سیاست خارجی افغانستان نباید منفعل عمل کند، بلکه شایسته است تا پس از بررسی کارشناسی، از سفارت هند در کابل توضیح خواسته شود؛ در غیر این صورت، کشورهای دیگر نیز ترغیب می شوند تا از طریق ملیشه سازی و جنگ های نیابتی منافع سیاسی و ژئوپلتیک خود را دنبال کنند.

در پایان فراموش نکنیم که تنها صلح عادلانه و پایدار است که می تواند زمینه پیشرفت و تعالی افغانستان را فراهم کند. بنابراین، هر نوع کارشکنی از سوی کشورهای خارجی در برابر فرایند صلح، به مفهوم ایجاد مانع در برابر ترقی و تعالی کشور است.
به امید صلح سراسری در کشور.

دکتر عبداللطیف نظری