آکسفام: ثروت 4 نفر در اندونزی بیشتر از 100 میلیون اندونزیایی است

  • انتشار: ۷ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 18641

نتایج یک تحقیق نشان می دهد چهار نفر از ثروتمندترین افراد اندونزی، بیش از 100 میلیون فقیر این کشور ثروت دارند.

سایت روزنامه ‘سان دیلی’ روز شنبه اعلام کرد در حالی که اقتصاد اندونزی شاهد رشد قابل توجهی در سال های گذشته بوده است، اما همچنان جمعیت زیادی از این کشور رشد اقتصادی زیادی در عرصه زندگی شخصی خود مشاهده نکرده اند.

در گزارش ‘آکسفام’ یکی از بزرگترین گروه‌ های بین ‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌ کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی آمده است: ‘جوکو ویدودو’ رئیس جمهوری اندونزی در تحقق وعده های خود مبنی بر جنگ علیه نابرابری شکست خورده است.

این تحقیق همچنین خواستار افزایش فوری پرداخت ها در بخش خدمات عمومی و همچنین پرداخت مالیات بیشتر توسط شرکت های ثروتمند در اندونزی شده است.

نتایج تحقیق این گروه بین المللی امدادرسانی نشان می دهد اندونزی که توانسته با رشد اقتصادی خود افراد زیادی را از زیر خط فقر بالا بکشد، اما از سوی دیگر فاصله طبقاتی زیادی بین فقرا و ثروتمندان ایجاد کرده که در هیچ یک از کشورهای جنوب شرق آسیا مشابه آن وجود ندارد.

فاصله طبقاتی موجود بین ثروتمندان و دیگران یک تهدید جدی برای آینده اندونزی محسوب می شود، زیرا در صورتی که این موضوع به صورت مناسب مورد رسیدگی واقع نشود، کاهش فقر به یک معضل اساسی تبدیل می شود و تزلزل اجتماعی افزایش می یابد.

تحقیقات آکسفام نشان می دهد ثروت چهار اندونزیایی که همگی مرد هستند، بیش از 25 میلیارد دالر است که این رقم از دارایی بیش از 100 میلیون نفر یعنی 45 درصد از جمعیت اندونزی که فقرای این کشورند، بیشتر است.

برادران ‘مایکل و بودی هارتونو’ و همچنین ‘سوسیلو وونوایدجوجو’ از غول های تنباکو وسیگار در اندونزی، از جمله این چهار فرد ثروتمند هستند.

تعداد افرادی که ثروت آنها در اندونزی بالغ بر میلیاردها دالر است از یک نفر در سال 2002 میلادی به 20 نفر در سال 2016 رسیده است.

بانک جهانی خط فقر ‘معتدل’ را 3.10 دالر در روز تعیین کرده است و با در نظر گرفتن این معیار حدود 93 میلیون اندونزیایی با فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند.