آمریکا هلیکوپترهای نظامی خود را از پاکستان پس گرفت

  • انتشار: ۹ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 32701

رسانه‌های پاکستانی گزارش کرده‌اند که ایالات متحده هلیکوپترهایی را که برای نظارت بر امتداد مرز با افغانستان به اسلام آباد داده بود، دوباره پس گرفته است.

اسلام آباد دیروز ۵ هلیکوپتر باقی مانده از ۹ چرخ بال را دوباره به واشنگتن سپرد که انتظار می رود امروز به امریکا برسد. ۴ هلیکوپتر دیگر ۱۵ روز پیش تسلیم شده بودند.

این هلیکوپترها سال ۲۰۰۲ به پاکستان سپرده شده بود. دولت یا ارتش پاکستان تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

با این حال نگهداری و سوخت بالگردها که از نوع Huey II بود بر عهده آمریکا بود.

بر اساس توافقنامه صورت گرفته بین دو کشور این بالگردها بدون پرداخت قیمت آن در اختیار دولت پاکستان قرار گرفت تا از آن برای کنترل مرزهای مشترک با افغانستان مورد استفاد قرار گیرد.

بعد از پایان مدت این توافقنامه دولت پاکستان قادر بود این بالگردها را خریداری نماید اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از پاکستان خواست این بالگردها را فورا به این کشور بازگرداند .

آمریکا قرار است این بالگردها را به کشوری ثالث بفروشد .

روزنامه انگلیسی داون به نقل از یک منبع دولتی در پاکستان اعلام کرد: دولت پاکستان که اکنون با کمبود بالگرد برای کنترل مرزهای مشترک خود با افغانستان روبروست در نظر دارد با آمریکا برای خرید بالگردهای جدید وارد گفت و گو شود .

پس از اعلام راهبرد جدید افغانستان و جنوب آسیا توسط دونالد ترامپ که طی آن پاکستان متهم به حمایت از تروریسم شد روابط بین واشنگتن و اسلام آباد به شدت تیره شده است .

از سوی دیگر دولت پاکستان اعلام کرد: کمکهای آمریکا به پاکستان تحت عنوان متحدان جنگ با تروریسم به طور کامل قطع شده است و این کشور از یکسال گذشته تاکنون هیچ کمکی دریافت نکرده است .

دولت آمریکا طی سالیان اخیر سقف کمکهای نظامی و غیر نظامی به پاکستان را به شدت کاهش داده بود.