آمریکا دلیل کُندی روند صلح دولت و طالبان

  • انتشار: ۲۵ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 104482

درحالی که تقریباً یک هفته از آغاز دور دوم مذاکرات بین‌الافغانی می‌گذرد، برخی منابع از غیبت اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده افغانستان و طالبان خبر می‌دهند.

به گفته این منابع، «عبدالمتین بیگ»، «نادر نادری»، «فوزیه کوفی» و «فاطمه گیلانی» از اعضای تیم افغانستان و «مولوی عبدالحکیم حقانی» رئیس تیم طالبان و نیز «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر این گروه هنوز به قطر بازنگشته‌اند.

با این حال «محمد نعیم» سخنگوی تیم مذاکره‌کننده طالبان به «الجزیره» گفت: ما برای گفت‌وگوها آماده‌ایم، تاخیر از طرف ما وجود ندارد و هیچ پیشنهاد جدیدی برای ما مطرح نشده است.

منابع آگاه از مذاکرات نیز به این رسانه قطری گفتند که در دور دوم مذاکرات از سوی هیچکدام از طرفین احساس فوریت برای یافتن نقاط مشترک، کاهش خشونت و حرکت به جلو وجود ندارد.

براساس این گزارش دلیل عدم فوریت دو طرف برای ادامه مذاکرات تغییر در دولت آمریکا و عدم روشنی سیاست‌های دولت جو بایدن برای افغانستان است.

گفتنی است که «جک سالیوان» مشاور امنیت ملی بایدن اخیراً اظهارداشت که دولت جدید آمریکا در کنار توافقنامه دولت ترامپ با طالبان از دیپلماسی حمایت خواهد کرد.

وی با اشاره تلویحی به ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان نیز تاکید کرد که دولت جدید آمریکا «از طریق استراتژی امنیت ملی اطمینان حاصل می‌کند که افغانستان هرگز بار دیگر به پناهگاه امن تروریست‌ها تبدیل نخواهد شد که به آمریکا حمله کند.»

منبع: تسنیم