آغاز گفتگوهای صلح با طالبان به معنی پایان جنگ نیست

  • انتشار: ۱۹ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 7105

خبرگزاری اطلس ـ «دین محمد» معاون شورای عالی صلح و از اعضای هیئت مذاکره کننده با نمایندگان طالبان در نشست خبری این هیئت که در کابل برگزار شد اعلام کرد: مسئله گفت‎وگوهای صلح دولت کابل و طالبان تنها دغدغه افغانستان و مردم آن نیست، بلکه این یک دغدغه جهانی است.

وی گفت: شورای عالی صلح در چند سال اخیر تلاش‌های زیادی برای به میان آوردن صلح انجام داد و در همین راستا از هر اقدامی که ما را به صلح نزدیک می‌کند استقبال و قدردانی می‌کنیم.

دین محمد افزود: هدف حکومت افغانستان گفت‎وگوهای رودررو با طالبان بود که با حضور ناظران کشورهای چین و آمریکا در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان انجام شد و این دیدار آغاز روند مذاکرات رسمی میان دولت کابل و طالبان می‌باشد.

این عضو ارشد شورای عالی صلح تأکید کرد که آغاز روند گفت‌‌وگوهای رسمی با طالبان به‌معنای پایان جنگ در این کشور نیست.

وی اظهار داشت: حکومت افغانستان در تلاش برای مشورت با کشورهای همسایه خود پیرامون روند مذاکرات صلح این کشور است.

دین محمد تصریح کرد: در نشست هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان و طالبان، دیدگاه‌های دوطرف مطرح و تصمیم گرفته شد تا بعد از ماه مبارک رمضان نشست دیگری پیرامون صلح دایر گردد.

حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه‌ که یکی از اعضای هیئت مذاکره کننده است، گفت: هیئتی که از سوی طالبان در نشست اسلام‌آباد با نمایندگان دولت کابل مذاکره کردند، با اجازه شورای «کویته» مشارکت کرده بودند.

وی افزود: در گفت‌وگو با نمایندگان طالبان بر سر چند مورد به نتیجه رسیدیم و نشست با آن‌ها به یک روند تبدیل شده است.

این مقام دولتی اظهار داشت: موضوع قطع حملات سنگین و جنگ در چارچوب مذاکرات بعدی قرار دارد و در مورد روند اعتمادسازی برای توقف درگیری‌ها دو طرف اتفاق نظر داشتند.

کرزی خاطرنشان ساخت: در لیست ارائه شده از سوی طالبان بحث در مورد زندانیان آن‌ها، مسئله لیست سیاه سازمان ملل متحد و حضور نیروهای خارجی در افغانستان نیز مطرح شده، اما تصمیم‌گیری‌ها در روند مذاکرات صلح انجام خواهد شد.

معاون سیاسی وزارت خارجه اذعان داشت: در این نشست پیرامون آتش‌بس میان دو طرف در ایام تعطیلات عید فطر صحبت‌هایی به میان آمد.

«محمد عاصم» نماینده رئیس‌اجرایی در هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان با طالبان گفت: هیئت مذاکره کننده با نمایندگان دولت کابل از سوی «شورای کویته» و جناح «حقانی» حضور داشتند.

وی افزود: محل برگزاری اجلاس بعدی با طالبان مشخص نیست، اما ممکن است نشست بعدی در سطح وسیع‌تری با طالبان برگزار شود.

این عضو هیئت مذاکره کننده با طالبان تصریح کرد: موضوع مشورت با کشورهای همسایه افغانستان پیرامون گفت‌‎وگو با طالبان و صلح مسئله‌ای است که باید از سوی «محمد اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور افغانستان پیگیری شود.

«فیض‌الله ذکی» رئیس دفتر معاون اول رئیس‌جمهور و عضو کمیسیون اصلاحات نظام انتخاباتی که در این نشست حضور داشت نیز گفت: در دیدار با نمایندگان طالبان خطوط قرمز حکومت افغانستان به میان آمد و بر همین اساس اعلام شد، قانون اساسی که بر پایه احکام دین مبین اسلام پایه‌ریزی گردیده و حقوق مردم افغانستان به هیچ وجه در روند مذاکرات صلح با طالبان قابل بحث نخواهد بود.

وی افزود: نشست هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان با نمایندگان طالبان که در اسلام‌آباد برگزار شد، اولین دیدار و گفت‌وگوی رسمی میان دو طرف بود که در ادامه  آن بر سر تمام مواردی که در فهرست مذاکرات دوطرف قرار دارد بحث خواهد شد.

ذکی ضمن اشاره به حضور چین و آمریکا در این نشست خاطرنشان ساخت: دولت افغانستان بارها از چین برای میانجی‌گیری در روند مذاکرات صلح با طالبان دعوت کرده است و این احتمال وجود دارد دور بعدی روند مذاکرات صلح در چین برگزار شود.

«محمد ناطقی» نماینده معاون دوم رئیس‌اجرایی حکومت وحدت ملی در هیئت مذاکره کننده با طالبان در این نشست خبری گفت: نشست هیئت دولت کابل با نمایندگان طالبان در اسلام‌‎آباد برای اولین بار زمینه بیان دیدگاه‌ها و نظرات دوطرف را به‌صورت مستقیم فراهم کرده است.