آغاز صادرات زغال سنگ افغانستان به پاکستان با کلدار پاکستانی

  • انتشار: ۱۲ سرطان ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 2گوناگون
  • شناسه مطلب: 131545

پس از دستور نخست‌وزیر پاکستان در مورد افزایش واردات زغال سنگ از افغانستان با ارز کلدار، اکنون رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که این کشور روزانه حدود ۳ هزار تن زغال سنگ از افغانستان وارد می‌کند.

روزنامه دان روز یک‌شنبه، ۱۲ سرطان، به نقل از یک‌ مقام پاکستانی گزارش داده است که پاکستان پس از دستور نخست‌وزیر این کشور، واردات زغال سنگ از افغانستان و ارسال آن به نیروگاه‌های تولید برق را آغاز کرده است.

این مقام پاکستانی گفته است: «از چند روز پیش پس از این که دولت به ادارات مربوطه، به‌ویژه راه آهن پاکستان دستور داد تا اقدامات خاصی را برای عملیات حمل و نقل ایمن و سریع زغال سنگ فراهم کنند. واردات زغال سنگ از افغانستان آغاز شده است.»

به گفته او، در حال حاضر روزانه کمتر از ۳۰۰۰ تن زغال سنگ به ایستگاه راه آهن خوشحال‌کوت آورده می‌شود. انتظار می‌رود که پس از آغاز عملیات واردات زغال سنگ از کندیان در منطقه میانوالی و سیبی در بلوچستان، عرضه زغال به ۲۰ هزار تن برسد.

وزارت مالیه طالبان پس از دستور نخست‌وزیر پاکستان، قیمت هر تن زغال سنگ را به ۲۰۰ دالر افزایش داد.

با این حال، این مقام گفته است که چون اسلام‌آباد هزینه زغال سنگ را به کلدار پرداخت می‌کند، افزایش قیمت‌ها ممکن است تأثیر قابل توجهی نداشته باشد.

کرزی: نگران امنیت خود هستم

پاکستان به‌منظور انتقال زغال سنگ به نیرو‌گاهای خود قرار است در ساحات سیبی، کندیان و خوشحال‌کوت ایستگاه‌های راه‌ آهن ایجاد کند.

گفتنی است که واردات زغال سنگ از افغانستان با ارز کلدار ۲.۲ میلیارد دالر در بودجه پاکستان صرفه‌جویی می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟