شورش در کنگره آمریکا؛ تصاویر و فیلم از ورود معترضان به کنگره

  • انتشار: ۱۸ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 103666

نشست کنگره آمریکا برای تایید نتیجه انتخابات آمریکا به دلیل هجوم هواداران «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کنونی و نامزد انتخاباتی سال جاری آمریکا، این نشست تعلیق شد.

پیش از آن ترامپ به شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا واکنش داده و در سخنرانی در جمع هوادارانش با تکرار ادعای تقلب در این انتخابات گفته بود: «عقب ننشسته‌ایم، کنار نمی‌کشیم و به شکست اعتراف نخواهیم کرد. ما پیروزی بزرگی را محقق کردیم و نتایج انتخابات اصلا نزدیک نبود. من ۷۵ میلیون رأی بدست آوردم و با این وجود می‌گویند که من پیروز نشده‌ام!»

در بخش پایانی این سخنرانی ترامپ از طرفداران خود خواست برای «حمایت از نمایندگان جمهوری‌خواه و دادن جرات به آن‌ها برای بازگرداندن دموکراسی به کشور، با هم به سمت کنگره حرکت کنند.»

البته همزمان با این سخنرانی ترامپ جمعیت گسترده‌ای از حامیان او در مقابل کاخ سفید حضور داشتند که اعضای هیئت گزینندگان برای اعلام رسمی پیروزی بایدن وارد کنگره شدند.

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا، در این نشست در بیانیه‌ای با اعلام اینکه او تنها یک نقش تشریفاتی در تائید نتایج انتخابات دارد، گفت: «هرگونه اعتراض به نتیجه انتخابات باید در مجمع انتخابات پایان می‌یافت.»

این نشست پس از اعتراض ۶۰ نماینده جمهوری‌خواه به نتایج انتخابات در ایالت آریزونا تعلیق شد.

اندکی پس از تعلیق این نشست هواداران ترامپ به سمت کاخ کنگره آمریکا هجوم برده، حصار‌ها را پاره کرده و سعی در ورود به این ساختمان داشتند.

پولیس کنگره آمریکا ابتدا دو ساختمان محوطه‌ای کنگره را به‌دلیل تهدید بمب تخلیه کرد. مدتی بعد شبکه ای‌بی‌سی از شناسایی دو محموله مشکوک از سوی گروه خنثی‌سازی بمب خبر داد.

یک خبرنگار آمریکایی با اشاره به جمعیت بیرون کاخ کنگره آمریکا گفت: «نیرو‌های امنیتی مستقر در کنگره هیچ تلاشی برای متفرق کردن جمعیت و دور نگه داشتن آن‌ها از درب ورودی کنگره نمی‌کنند.»

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نیز با شنیدن این اخبار خواستار تامین فوری امنیت کنگره شد و از نیروهای گارد ملی آمریکا خواست تا هرچه سریعتر اقدامات لازم را انجام دهند.

حامیان ترامپ در ساختمان کنگره

یکی از هواداران ترامپ بعد از ورود به سالن نشست فریاد زد: «ترامپ در انتخابات پیروز شد.»

ورود حامیان ترامپ به کنگره و توزیع ماسک مقابله با گاز اشک آور میان کارکنان

خبرنگار ان بی سی: «تک تیراندازها روی پشت بام ساختمان کنگره مستقر شده اند.»

نیروهای پولیس کنگره دست‌به‌اسلحه پشت در ورودی

حامیان ترامپ، از دیوار ساختمان کنگره بالا رفتند!

معترضان شیشه های ساختمان کنگره را شکسته و در سالن های مختلف پخش شده اند.

زخمی شدن شدید یک زن در جریان درگیری

سی ان ان گزارش داد فردی که بر اثر تیراندازی در ساختمان کنگره زخمی شده، یک زن است. گزارش ها از وخامت حالت فرد زخمی شده و چند زخمی دیگر حکایت دارد.

چندین مامور در درگیری ها در کنگره زخمی شدند

 همچنین طبق گزارش سی ان ان، چندین مامور در خشونت های کنگره آمریکا زخمی شده اند و دست کم یکی از آنها به بیمارستان منتقل شده است.

منبع: yjc