“آرامش قبل از طوفان” ترامپ چیست؟

  • انتشار: ۱۵ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 31528

چند روز دیگر تا انتشار گزارش جدید دولت آمریکا درباره میزان پایبندی ایران به برجام مانده است. شواهد و اخبار متعدد نشان می‌دهد دونالد ترامپ خود را برای اعلام این ادعا که ایران به تعهداتش در برجام پایبند نبوده، آماده می‌کند.

گفته شده است تیم ترامپ راهبرد مربوط به این موضوع یعنی تقسیم وظایف کاخ سفید و کنگره را نیز تدوین کرده و این راهبرد مورد حمایت تیم امنیت ملی دولت آمریکا نیز قرار گرفته است. در کنگره نیز برخی سناتورها برای حمایت از گزارش ترامپ و ادعای عدم پایبندی ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

این سناتورها می‌گویند کنگره آماده است شرایطی فراهم کند که یا توافق هسته ای لغو شود یا اینکه شرایط برای مذاکره مجدد بر سر آن فراهم شود. آنها از راهبرد افزایش فشار بر ایران و گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی نیز گفته‌اند.

در این میان واشنگتن‌پست گزارش داده ترامپ برای آنکه فشار لازم برای تحقق سناریوی مطلوبش را وارد کند، می‌خواهد در گزارش آینده خود نه‌تنها ایران را متهم به عدم پایبندی به این توافق کند بلکه آن را توافقی علیه امنیت ملی آمریکا اعلام کند.  ترامپ نیز دیروز (جمعه) در دیدار فرماندهان نظامی آمریکا یک بار دیگر ایران را متهم به نقض توافق کرد. او البته در اظهارنظری کنایه‌آمیز گفت: «این آرامش قبل از توفان است.»

رئیس‌جمهور آمریکا  در نشست با فرماندهان ارتش کشورش گفت ایران به روح توافق هسته ای پایبند نبوده و بزودی خبرهایی از قول وی درباره ایران شنیده خواهد شد. دونالد ترامپ دیروز جمعه در نشست با فرماندهان ارشد نظامی کشورش، نحوه تقابل با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و توافق هسته ای را به بحث و بررسی گذاشت.

ترامپ پیش از شروع نشست، در برابر خبرنگاران، ضمن تکرار ادعاهای پیشین درباره جمهوری اسلامی ایران گفت: «نباید اجازه دهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند؛ ایران علاوه بر حمایت از تروریسم، خشونت، خونریزی و هرج و مرج را در خاورمیانه گسترش می‌دهد.»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بشدت منتقد توافق هسته‌ای با ایران است و از این توافق که سال ۲۰۱۵ در زمان دولت سابق آمریکا به دست آمد با عباراتی چون «مایه شرمساری» و «بدترین توافق تاریخ» یاد کرده است. ترامپ پس از اتمام این دیدار، همراه با برخی حضار در نشست، برای گرفتن عکس یادگاری برابر عکاسان و خبرنگاران ایستاد و سخنانی مبهم درباره «آرامش قبل از توفان» بر زبان آورد. ترامپ از خبرنگاران پرسید: «می‌دانید این جمع نماینده چه چیزی است؟ نمی‌دانم.

آرامش قبل از توفان.» خبرنگاران پرسیدند: «چه توفانی آقای رئیس‌جمهور؟ برای ایران؟ برای داعش؟ برای چه چیزی؟» ترامپ با لبخند پاسخ داد: «ما نظامیان بزرگ دنیا را در این سالن داریم. به شما خواهم گفت.»

یک روز قبل از این اظهارات ترامپ که به اعتقاد کارشناسان تلاش برای ایجاد جنگ روانی در آستانه انتشار گزارش ۱۵ اکتبر است، واشنگتن‌پست به نقل از منابع آگاه گزارش داد دونالد ترامپ در سخنرانی خود در هفته آینده ضمن عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای، این توافق را مغایر منافع امنیت ملی آمریکا اعلام کرده و سرنوشت آن را به دست کنگره خواهد سپرد.