آذربایجان از آغاز «عملیات ضدتروریستی» علیه قره‌باغ خبر داد

  • انتشار: ۲۸ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 153593

به‌دنبال کشته شدن شش تن در یک انفجار ماین در قره‌باغ، جمهوری آذربایجان از آغاز یک «عملیات ضدتروریستی» در این منطقه مورد مناقشه با ارمنستان خبر داده است.

رویترز، به نقل از اعلامیه روز سه‌شنبه ۲۸ سنبله، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گزارش داده است که در بخشی از این عملیات، «مواضع نیروهای مسلح ارمنستان با استفاده از سلاح‌های بسیار دقیق در خط مقدم و در عمق از کار افتاده‌اند.»

مقام‌های دولت محلی در قره‌باغ اعلام کردند که جمهوری آذربایجان تمام طول خط تماس میان این منطقه و آذربایجان را بمباران کرد.

همچنان خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که در شهر استپاناکرت، مرکز منطقه خودمختار قره‌باغ کوهستانی، صداهای انفجار در پس از چاشت امروز (سه‌شنبه ۲۸ سنبله) شنیده شده است.

دولت آذربایجان اعلام کرد که روسیه و ترکیه را از عملیات خود در این منطقه مطلع کرده و اطمینان حاصل کرده است که این کشور فقط «اهداف نظامی قانونی» و نه غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد.

وزارت دفاع این کشور اعلام کرده که در حال ایجاد گذرگاه‌های بشردوستانه است، تا امکان تخلیه غیرنظامیان از قره‌باغ را فراهم کند.

در مقابل، ارمنستان اعلام کرد که هیچ نیروی مسلحی در قره‌باغ مستقر نکرده است.

همزمان وزارت خارجه روسیه خواستار توقف «خونریزی‌ها» در قره‌باغ شد و از طرف‌های درگیر خواست که به توافق صلح در این منطقه پایبند باشند.

باکو این عملیات نظامی خود را با کشته شدن چهار افسر پولیس و دو شهروند آذربایجان در انفجار ماین در محل تونل درحال ساخت میان شوشا و فضولی، دو شهر در قره‌باغ تحت کنترل این کشور توجیه کرد.

سرویس‌های امنیتی جمهوری آذربایجان گروهی از جدایی‌طلب ارمنی را به ماین‌گذاری و ارتکاب عمل «تروریستی» متهم کردند.

قره‌باغ کوهستانی که صحنه دو جنگ میان ارمنستان و آذربایجان در اوایل دهه ۱۹۹۰ و سپس در پاییز ۲۰۲۰ بوده، یکی از ماین‌گذاری‌شده‌ترین مناطق در اتحاد جماهیر شوروی سابق است.

انفجارهای ماین به‌طور مرتب باعث تلفات و درگیری‌های مسلحانه در این منطقه می‌شود.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *