آدامس نیکوتین دار یا آدامس ترک سیگار چیست؟

  • انتشار: ۲۹ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 78422

در دنیای پر مصرف امروزی که شرکت های تجاری از هر راهی و تا حد زیادی بدون توجه به ضرر و زیان مربوطه محصولات مختلفی را تولید و به بازار عرضه می کنند، گهگاهی تناقض های آشکاری به چشم می خورد که مستلزم توجه جدی تری از سوی مصرف کنندگان و مقامات کشورهای جهان می باشد. تولید آدامس نیکوتین نیز از این مقوله مستثنی نیست: از یک طرف شرکت های تولید سیگار سودهای کلانی را به جیب می زنند و از سوی دیگر عده ای با تولید محصولات ضد سیگار جیب های خود را پر می کنند. تجارت ضد دخانیات که امروزه در حال گسترش است به تولید محصولات جایگزین برای سیگار مانند سیگارهای الکترونیکی و آدامس های نیکوتین دار فکر می کند.

گفته شده اولین قرص های جویدنی نیکوتین توسط یک پزشک سوئدی در سال ۱۹۶۰ میلادی تولید شد. این قرص ها برای دریانوردانی تولید شد که می بایست در زیردریایی کار می کردند و از طرفی ترک سیگار برای آنان سخت بود.

به هر صورت به همان میزان که ترک سیگار یک مشکل کلان است و افراد سیگاری برای رها شدن از این بلای بزرگ به هر شیوه ای ممکن است دست بزنند، به همان میزان انتخاب محصولات جایگزین برای سیگار مستلزم دقت و توجه کافی می باشد چراکه بسیاری از این محصولات مانند آدامس نیکوتین برخلاف آنچه در مورد آنها تبلیغ می شود، اثر چندانی ندارند.

آدامس نیکوتین چیست؟

همان طور که در بالا گفته شد آدامس نیکوتین یکی از محصولات جایگزین برای سیگار می باشد که این روزها بازار مصرف خوبی پیدا کرده است.

آدامس نیکوتین

این آدامس ها در حقیقت نوعی دارو هستند که به شکل آدامس و با هدف جایگزین کردن نیکوتین سیگار تولید شده اند. این آدامس ها که توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است در دو نوع ۲ گرمی و ۴ گرمی تولید می شوند. افرادی که در روز کمتر از ۲۰ نخ سیگار می کشند از نوع دو گرمی و کسانی که در روز بیش از ۲۰ نخ سیگار را دود می کنند از نوع چهار گرمی باید استفاده کنند.

روش متفاوت جویدن

اگرچه نام این محصولات جایگزین سیگار آدامس است و خیلی ها ممکن است با شنیدن نام آدامس بلافاصله به همان روشی که آدامس های معمولی را می جوند، آدامس نیکوتین را نیز بجوند اما این آدامس ها روش خاص خود را برای جویدن دارند: این آدامس باید در لابه لای لثه و گونه ها قرار گیرند پس باید در مدت زمان حداقل یک دقیقه جویده شوند تا طعم آنها به خوبی احساس گردد.  تنها در این صورت است که نیکوتین این آدامس آزاد گشته از طریق مخاط دهان جذب بدن می گردد.

آدامس را نیم ساعت بجوید

همان طور که گفته شد آدامس نیکوتین را باید به آرامی جوید تا نیکوتین آن آزاد و جذب بدن گردد. بدین منظور آدامس را بجوید و سپس در مکانی بین لثه و گونه قرار دهید. هرگاه طعم آدامس کم شد دوباره آن را بجوید و سپس در محل گفته شده قرار دهید. این عمل را در حدود نیم ساعت تکرار کنید تا آدامس به طور کامل طعم خود را از دست بدهد، آنگاه آن را دور بیندازید.

مقدار مصرف آدامس نیکوتین

براساس اعلام کارشناسان، مقدار مصرف آدامس نیکوتین به تعداد سیگارهایی که فرد در روز قبل از ترک دود می کرده بستگی دارد. معمولا مصرف این نوع آدامس ها از ۳ تا ۴ ماه بعد از ترک شروع می شود و به تدریج مصرف آن کاهش می یابد. در استفاده از این محصول دقت کنید که ممکن است از به نوع چهار گرمی آن در ابتدا نیاز داشته باشید اما به گذشت چند روز باید از نوع دو گرمی استفاده کنید و زمانیکه نیاز شما به ۱ تا ۲ عدد در روز رسید می توانید استفاده از آن را قطع کنید.

قبل از مصرف آدامس نیکوتین

همان طور که گفته شد نام دیگر آدامس نیکوتین، آدامس ترک سیگار می باشد بنابراین هرگز توصیه نمی شود افراد غیر سیگاری از این آدامس ها استفاده کنند. سعی کنید حداقل پانزده دقیقه قبل از مصرف این آدامس از مصرف نوشابه های گازدار و اسیدی و قهوه خودداری کنید چون این مواد درصد جذب نیکوتین توسط بدن را کاهش می دهد. نیز توجه داشته باشید که این آدامس را خیلی سریع نجوید زیرا نیکوتین آزاد شده به جای جذب شدن بلعید شده سبب التهاب معده یا حلق گردد.

همین طور کسانیکه دارای بیماری هایی مثل التهاب معده، دیابت، زخم معده و سوء هاضمه، بیماری های رگ های خونی، بیماری های قلبی و کلیوی، اختلالات کبدی، تومور غده فوق کلیه و پرکاری تیروئید دارند از مصرف قرص نیکوتین خود داری کرده با پزشک خود صحبت کنند.

استفاده از این آدامس هنگام بارداری و در دوران شیردهی می تواند خطرناک باشد.

عوارض مصرف آدامس نیکوتین

اگرچه استفاده از آدامس نیکوتین برای ترک سیگار می تواند گزینه خوبی باشد، اما این دارو به نوبه خود ضررهایی نیز دارد. یکی از این ضررها وابستگی طولانی مدت به آنها می باشد؛ تحقیقات نشان داده است بیست درصد کسانی که از این آدامس ها برای ترک سیگار استفاده کرده اند بیش از یک سال به مصرف آن ادامه داده اند.

سکسکه، تپش قلب، مزه تند و بد،زخم دهان، التهاب گلو، امکان عادت به آن، تهوع، احساس ناراحتی در فک و دهان، ایجاد ناراحتی و اختلال در معده و روده از دیگر عوارض استفاده از این آدامس ها می باشد.

به هر صورت اینکه که با در خواندن این مطلب همراه شدید بدون شک با آدامس نیکوتین که نوعی محصول برای ترک سیگار می باشد آشنا شده اید. نیز می دانید که این نوع آدامس ها برای افراد زیر هیجده سال توصیه نمی شود و اگر مصرف آن بیش از اندازه باشد ضررهای جبران ناپذیری به بدن وارد می کند.

با این حال استفاده از این روش در کنار دیگر مکمل های درمانی می تواند شما را از شر نیکوتین موجود در سیگار که بیشترین تأثیر را روی مغز دارد و سالیانه میلیون ها انسان را به کام مرگ می کشاند خلاص کند.

اما مواظب باشید از چاله به چاه نیفتید و به بهانه ترک سیگار گرفتار قرص ها و آدامس های نیکوتین نیفتید.