آخوندک چیست؟

  • انتشار: ۱۸ حمل ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 82623

سوال آخوندک چیست بهانه خوبی برای یک گشت و گذار دیگر در دنیای حیوانات می باشد،  دنیایی که مالامال از عجایب و شگفتی هاست که یکی از آنها حشره ای به نام آخوندک نام دارد. نام آخوندک را از این جهت به این حشره نه چندان بزرگ داده اند که هنگام استراحت پاهای خود را به جلو نگه می دارد و این پاها درست شبیه دو دستی که در حال دعا باشد دیده می شود. در زبان های دیگر نیز این حشره به نام هایی معادل آخوندک در زبان فارسی خوانده می شود: به طور مثال در انگلیسی به این حشره «نیایشگر» و در زبان یونانی به آن «پیغمبر» می گویند.

آخوندک چیست ؟

رفتار آخوندک شما را متوجه رفتار عجیب حشره ماده پس از جفت گیری می کند. حشره ماده پس از جفت گیری و حصول  اطمینان از لقاح، حشره نر را می کشد و از بدن او تغذیه می کند. به این ترتیب می توان گفت اولین ازدواجی که به قیمت جان تمام می شود ازدواج در بین آخوندک ها می باشد. البته آخوندک های مرفه تر که وضع غذایی مناسب تری دارند شوهران خود را نمی کشند.

آخوندک چیست
آخوندک

این حشره همچنین می تواند مدت های طولانی بدون آب و غذا زندگی کند. این حشره معمولا به رنگ سبز به شکل ملخ یافت می شود که بدنی باریک و کشیده و پاهای دراز، سر بزرگ و دو جفت بال دارد. آخوندک قادر است سر خود را در زاویه ۱۸۰ درجه بچرخاند. این حشره در لابه لای شاخه های درختان استتار کرده منتظر طعمه خود می ماند. موقع پنهان شدن این حشره به شکل یک شاخه نازک در میان شاخه های دیگر دیده می شود. به محض نزدیک شدن طعمه آخوندک دست های خود را دراز کرده آن را می گیرد و آرام آرام شروع به خوردن می کند.

حشره ای سودمند برای کشاورزان و باغداران

نکته دیگر در مورد آخوندک چیست، سودمند بودن آن برای کشاورزان و باغداران است. همان طور که گفته شد این حشره شوهرکش که به نام های فال بین، دعاگو و قاطرکش نیز خوانده می شود حشرات دیگر مانند مگس ها و پشه ها را شکار می کند و از این جهت می تواند تعادل در اکوسیستم را برقرار کرده سبب در امان ماندن میوه جات و محصولات کشاورزی دهقانان و باغداران گردد.

در دنیا حدود ۸۰۰ نوع از این حشره شناسایی شده که از این میان ۲۰ گونه آن در آمریکای شمالی یافت می شود که همگی بال هایی به رنگ قهوه ای یا سبز  و بدنی به طول ۵ سانتی متر دارند. آب دهان این حشره می تواند حیوان قاطر را مسموم کند و از این جهت به آن قاطرکش می گویند.

تغذیه آخوندک

نکته دیگر در مورد آخوندک چیست، نوع غذاهای این حشره پرمکر و فریب می باشد، پرفریب از این جهت که هنگام کمین کردن برای شکار دو پای خود را به سمت آسمان می گیرد و مردم بیچاره با این تصور که این حشره در حال عبادت و ذکر خداست به او نام عابد یا آخوندک را داده اند غافل از اینکه این کار برای شکار است.

به هر صورت این حشره برای کنترل آفت های باغ و باغچه مفید است چون از «شته، زنجره، مگس، جیرجیرک،  عنکبوت، ملخ و حتی آخوندک های دیگر» تغذیه می کند. شاید تعجب کنید اگر بشنوید این حشره تقریبا ۵ سانتی متری می تواند قورباغه های کوچک درختی، مارمولک، موش و گاهی اوقات مرغ مگس خوار را نیز شکار کند. پس با آوردن تعدادی آخوندک به باغچه و باغ خانه تان ضرر نخواهید کرد.

تولید مثل آخوندک

این نکته در مورد آخوندک چیست، که این حشره گوشت خوار است جالب توجه می باشد. چون بیشتر حشرات گیاه خوار هستند. آخوندک از گیاهان خانواده رز و تمشک و بوته ها و علف های بلند خوشش می آید چون می تواند از ساقه های بلند آنها برای استتار استفاده کند. این حشره همچنین بر روی ساقه های بلند گیاهان و شاخه های ضخیم تر تخم گذاری می کند. کیسه تخم این حشره مانند پیله کرم یا برنزه تیغه دار است که از طول به شاخه می چسپد.

برای داشتن آخوندک در باغ و باغچه خود می توانید شفیره های تخم را از فروشگاه ها نیز خریداری نمایید  اما پرورش شفیره و رساندن آنها به آخوندک های بالغ کار دشواری است. کیسه تخم ها گاهی طویل و مسطح و گاهی دایره ای شکل تر می باشد. آخوندک ها در انواع و اقسام و گونه های متعددی یافت می شود که شناخته شده ترین آنها آخوندک های اروپایی، آخوندک کارولینا و آخوندک چینی می باشد. این حشره در هر فصل فقط یک بار نخم گذاری می کند و تمام تابستان طول می کشد تا شفیره ها به آخوندک های بالغ تبدیل شوند.

اندازه شفیره ها قبل از بلوغ از ۶ تا ۳۰ سانتی متر متفاوت است. آخوندک ها قبل از بلوغ شبیه مورچه هستند.

تبدیل آخوندک به راهبک

نکته دیگر در مورد آخوندک چیست، نگاهی کوتاه به واکنش های مردم و کاربران صفحات اجتماعی نسبت به تغییر کلم آخوندک به راهبک در کتاب های درسی ایران اشاره کرد. کاربران این تغییر را طنزآمیز خوانده و گفته اند چون این حشره هم نوع خوار است تغییر نام آن چندان تأثیری ندارد.

این کاربران تأکید می کنند این تغییر چیز تازه ای نیست و حدود ده سال پیش در یک برنامه مستند که از تلویزیون های ایران پخش شد، نام آخوندک به راهبک تغییر داده شده بود. کاربران همچنین حذف کلمه «ملا» از نام ملانصرالدین را طنزآلود توصیف کردند.

آخوندک چیست که اینک اطلاعات تازه ای در مورد این حشره به شما داد با خود خواهید گفت عجب حشره عجیبی! شوهر خود را می خورد، قاطر به این بزرگی را مسموم می کند و حتی به هم نوع خود هم رحم نمی کند! با این حال برای کشاورزان و باغ داران بسیار مفید است چون با خوردن حشرات دیگر آفت صفت می تواند به توازن در اکوسیستم باغ و باغچه کمک کند.