آب درمانی چیست و چگونه انجام میشود؟!

  • انتشار: ۱۹ حمل ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 82714

آب درمانی یک روش درمانی است و از دیرباز مورد توجه بشر بوده است بطوریکه هم قبایل بدوی و هم ملل متمدن از آب برای درمان استفاده می کرده اند. این مقاله به این موضوع بیشتر پرداخته است.

آب درمانی چیست؟!

آب درمانی به طیف گسترده ای از رویکردها و روش های درمانی مانند سونا، وان، دوش، پاشویه، پانسمان، حمام گیاهی، نوشیدن آب و…گفته می شود.

آب درمانی
آب درمانی

در آبدرمانی با استفاده از خواص فیزیکی آب مانند فشار و دما در حالت مایع یا‍ بخار، باعث تسکین درد، درمان علائم بیماری های خاص ، بهبود روند گردش خون ، بهبود متابولیسم بدن و افزایش دامنه حرکت مفاصل می شود.

نکته ابهام در آب درمانی این است که آیا آب درمانی نوشیدن آب است یا قرار گرفتن در آب و انجام حرکات ورزشی و نرمشی؟

مفاهیم رایج آبدرمانی کدام است و به سراغ یک از این معانی برای درمان و تسکین دردهایمان برویم؟

با ما همراه باشید با ادامه موضوع تا از آبدرمانی و مفاهیمش بیشتر بدانید:

آب درمانی؛ نوشیدن آب؟! یا قرار گرفتن در آب؟!

در آب درمانی سه مفهوم متفاوت رایج است:

معنای اول آب درمانی:

بسیاری از افراد آبدرمانی را نوشیدن آب به مقدار حداقل ۳ لیتر در آقایان و ۲٫۲ لیتر در خانم ها می دانند.

این عمل سبب می ششود که متابولیسم بدن عملکرد بهتری داشته باشد و سموم بدن دفع گردد. همچنین در این روش حفظ و شادابی و طراوت پوست از نکاتی است که به وضوح قابل دیدن است.

مفهوم دوم:

آب درمانی نوعی رژیم کاهش وزن می باشد و فرد طی دوره ای خاص که معمولا ۴۵ روز به طول می انجامد فقط اب می نوشد و این امر سبب می شود که به سرعت دچار کاهش وزن شده و به وزن ایده آل خود برسد.

البته این روش لاغری نکات و شرایط خاص و ویژه ای را دارد که فردی که تصمیم به انجام آن می گیرد حتما باید در خصوص آن اطلاعات کامل کسب کرده و سپس مبادرت به انجام آن نماید.

مفهوم سوم:

آب درمانی در معنای سوم که به هیدروتراپی معروف است، به معنای قرار گرفتن فرد در آب گرم و انجام حرکات ورزشی در آب می باشد. از این کاار برای تسکین درد ها و درمان برخی بیماری ها استفاده می گردد.

در خصوص آب درمانی بوسیله نوشیدن آب و نیز آبدرمانی به واسطه قرار گرفتن در آب و انجام حرکات ورزشی بیشتر توضیح خواهیم داد. اما در خصوص رژیم لاغری و آبدرمانی بحث تخصصی تر و مطلب مفصل تری را می طلبد که در این مقاله نمی توان به آن پرداخت.

آب درمانی؛ نوشیدن آب

بدن انسان سالم از بیش از ۶۰ درصد آب تشکیل شده که درجه حرارت آن ۳۷ درجه سانتی گراد می باشد که بطور روزانه مقداری آب از طریق پوست، شش ها، کلیه ها و روده ها دفع می کند.

با این حال برای اینکه بدن ما در حالت متعادل و سلامت خود باقی بماند باید مقداری آب را بصورت روزانه و از راه خوردن غذا و آشامیدن آب به بدن رسانده و آب از دست رفته را تأمین نمائیم.

از سوی دیگر علم پزشکی معتقد است که علت اولیه تمام بیماری های ما، باقی ماندن مواد مضر در سیستم بدنی است و باکتری ها ازاین مواد زاید و مضر تغذیه می کنند.

جالب است بدانید که هیچ گونه باکتری ای در خون خالص اکسیژن دار و در مکانی که این مواد زاید یافت نمی شوند، نمی توانند رشد کنند.

پس بیماری های مزمن در اثر تجمع این مواد مضر در بعضی از مناطق بدن که ضعیف تر از بقیه اعضا در دفع مواد زاید می باشند بوجود می آیند. اعضایی مانند ریه، کبد یا کلیه که به واسطه این مواد زاید تضعیف و تخریب خواهند شد.

پس ما در علاج بیماری حاد یا مزمن باید به خروج این مواد زاید از بدن کمک کرده که این امر بوسیله نوشیدن مقداری آب می باشد.

در واقع ما بواسطه نوشیدن آب بطور روزانه می توانیم: هضم غذا را آسان تر کرده و در نتیجه اجابت مزاج بهبود یابد، جریان ادرار را منظم کرده و پوست را پاکسازی نمائیم.

جریان خون را تسریع نموده و درجه حرارت بدن را به هنگام تب پائین بیاوریم؛ التهاب و احتقان را در هرنقطه از بدن کاهش دهیم.

ناخالصی ها و سموم را از بدن ریشه کن کرده و ضایعات پوستی از قبیل زخم و بریدگی را ترمیم کنیم.

فواید بیشمار دیگری نیز بوسیله آب درمانی از راه نوشیدن آب برای بدن حاصل می شود.

هیدروتراپی و قرار گرفتن در آب

آب درمانی یا هیدروتراپی Hydrotherapy یک روش درمانی عامه پسند است و هدف آن کاهش درد بیمار و افزایش دامنه حرکات مفاصل و قدرت اندام با استفاده از آب می باشد

بر خلاف اکثر روش‌های فیزیوتراپی و کاردرمانی دیگ، رفع خستگی عضلانی در هیدروتراپی با رضایت و خوشنودی فرد بیمار همراه است.

همچنین هیدروتراپی روشی ساده و راحت است که ورزشکاران ومردم برای رفع خستگی، کسالت و به‌دست آوردن آرامش و راحتی از آن استفاده می‌کنند.

در این روش ورزشکار یا شخص آسیب دیده کارهای متفاوتی در آب انجام می‌دهد.

حرکاتی مانند راه رفتن‌های متفاوت که بسته به نوع بیماری و طبق برنامه‌های مختلف برای تسکین و بهبود درد توسط مربیان دوره دیده تجویز می شود.

بطور کلی از آب درمانی یا هیدروتراپی به منظور رفع خستگی در ورزشکاران و به دست آوردن آرامش جسمانی و روحی آنان استفاده می شود.

از سوی دیگر این روش درمانی برای اقشار مختلف مردم در دسترس بوده و نسبت به سایر روش های درمانی ارزان تر می باشد.

اندازه گیری درجه حرارت آب به آسانی مقدور است. وزن بدن در آب سبک تر شده و روشی عامه پسند است.

کاملا بی ضرر بوده و نیازی به استفاده از دارو در این روش درمانی نیست.

هیدروتراپی سبب تقویت مغز و بدن شده و باعث ایجاد یکخواب توأم با آرامش می شود، درمانی اساسی و ریشه ای است و ضمن اینکه بی درد است، درد را بسهولت تسکین می دهد.

هیدروتراپی در درمان آرتروز، پوکی استخوان پیشرفته، کشیدگی یا پارگی عضله و کمر درد کاربرد دارد.

همچنین افرادی که دیابیتی بوده و یا دچار فشار خون بالا می باشند می توانند آب درمانی نمایند

هیدروتراپی همچنین در افزایش گردش خون در ناحیه کلیه‌ها و مثانه و جلوگیری از رسوب مواد معدنی به شکل سنگ در کلیه‌ها و مجاری ادرار و تخلیه بهتر مثانه موثر است و سبب افزایش حرکت روده‌ها و جلوگیری از یبوست می گردد.

و با بالابردن حجم تنفسی ریه موجب جلوگیری از تجمع ترشحات و خلط در ریه و ایجاد عفونت در آن می گردد و سوخت و ساز بافت ها را افزایش می دهد.