۶۰ درصد از سلاح های انگلیسی به کشورهای عرب خلیج فارس صادر شده است

  • انتشار: ۱۰ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 20291

آدام توماس سخنگوی وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد مقصد ۶۰ درصد از صادرات تسلیحات انگلیس در سال ۲۰۱۵، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بوده است.

دولت انگلیس در راستای تلاش برای توسعه نفوذ خود در بخش جنوبی خلیج فارس و استفاده از خلأ ایجاد شده ناشی از افول قدرت آمریکا در منطقه، هیأت نظامی بلندپایه نظامی را به کویت اعزام کرد.

این هیأت به سرپرستی پاتریک سندرز، فرمانده نیروهای زمینی سیار ارتش انگلیس در مذاکره با مقامات کویتی راه های توسعه همکاریهای نظامی، آموزش نظامیان کویتی و فروش سلاح به کویت را مورد بررسی قرار داد.

همزمان این هیأت انگلیسی از تمرینات کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که به میزبانی کویت برگزار می شود، دیدن کرد و بر توسعه همکاریهای نظامی کشورش با اعضای شورای همکاری تاکید نمود.

هدف از برگزاری مانور ‘حسم العقبان ۲۰۱۷’ (عزم عقاب‌های ۲۰۱۷) از سوی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس آنگونه که ادعا شده، افزایش سطح مبارزه با تروریسم و مقابله با تهدیدات گروه داعش است.

همزمان آدام توماس، سخنگوی وزارت دفاع انگلیس نیز در گفتگویی مطبوعاتی اعلام کرد که‌ مقصد ۶۰ درصد از صادرات تسلیحات انگلیس در سال ۲۰۱۵، کشورهای حوزه خلیج فارس بوده است.

وی افزود : افزود: حجم کل فروش تسلیحات انگلیس در سال ۲۰۱۵ به کشورهای حوزه خلیج فارس ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون پوند بوده است.

در ماه های گذشته کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس شاهد سفرهای متعدد مقامات انگلیسی از جمله “ترزا می” نخست وزیر و “بوریس جانسون” وزیر خارجه انگلیس بوده اند.

انگلیس با شروع تهاجم عربستان به یمن در مارس ۲۰۱۵ نیز مجوز فروش تسلیحات به ارزش سه میلیارد پوند را به ریاض صادر کرده است. این قراردادها شامل فروش هواپیماهای جنگی، موشک‌، انواع بمب از جمله بمب ممنوعه خوشه ای و موترهای زرهی است که علیه مردم یمن استفاده می شود.

انگلیس همچنین از دولت بحرین حمایت می کند که درحال سرکوب جنبش اعتراض آمیز مردمی این کشور است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=20291

نظرات(۱ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *