در 6 ماه نخست سال جاری خورشیدی:

۵۰۷ شهروند افغانستان درخواست ترک تابعیت و ۱۰ تن خواهان دریافت تابعیت افغانستان شده اند

  • انتشار: ۲۲ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر اول
  • شناسه مطلب: 30482

مقامات در وزارت علیه افغانستان می گویند؛ در شش ماه نخست امسال ۵۰۷ شهروند افغانستان در خواست ترک تابعیت کرده اند که بیشترین این افراد شهروندان افغانستان مقیم ایران و هالند بوده است. در همین مدت ۱۰ تن از شهروندان خارجی درخواست دریافت تابعیت افغانستان را به وزارت عدلیه داده اند.

ارقام وزارت عدلیۀ افغانستان نشان می‌دهد با آنکه صدها تن از شهروندان افغانستان در شش ماه نخست سال جاری خورشیدی، درخواست ترک تابعیت کرده اند؛ اما فقط ده تن از سایر کشورها خواهان کسب تابعیت افغانستان شده اند.

امان ریاضت، سخنگوی وزارت عدلیۀ افغانستان به صدای امریکا گفته است، افغان‌های مقیم ایران و هالند، در صدر کسانی اند که درخواست ترک تابعیت کرده اند.

آقای ریاضت گفت “در شش ماه نخست سال مالی ۱۳۹۶، حدود ۵۰۰ درخواست ترک تابعیت به دولت جمهوری اسلامی افغانستان مطرح شده، بیشترین کسانی که درخواست ترک تابعیت را مطرح کرده اند، از جمهوری اسلامی ایران و بعد از آن شهروندان افغانستانی مقیم هالند است”.

نظر به ارقام وزارت عدلیۀ افغانستان، از جملۀ ۵۰۷ شهروند افغان که ترک تابعیت را درخواست کرده اند، ۲۳۳ تن از ایران، ۱۷۷ تن از هالند، ۳۱ تن از اوکراین، ۲۰ تن از اتریش و ۱۵ تن از قزاقستان بوده اند.

این در حالی است که در نیمۀ سال گذشتۀ خورشیدی، حدود ۴۰۰ شهروند افغان درخواست ترک تابعیت را مطرح کرده بودند. مقایسۀ ارقام نیمۀ اول سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ خورشیدی نشان می‌دهد که این روند افزایش یافته است.

آقای ریاضت؛ اما تأکید کرد که نسبت به سه سال پیش، درخواست ترک تابعیت – که سالانه ۱۰۰۰ تن بود – کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت عدلیۀ افغانستان، فقر، جنگ، بیکاری، وضعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را در این روند، نیز مؤثر خواند.

در همین حال، برخی شهروندان خارجی؛ درخواست تابعیت افغانستان را کرده اند که شمار شان به ده تن می‌رسند.

این افراد، شهروندان پاکستانی، ترکی، هندی، چینایی و فرانسوی بوده اند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=30482

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *