۱۵ هزار کانتینر اموال تجارتی افغانستان با ارزش تقریبی ۳۰۰ میلیون دالر منتظر ورود به کشور است

  • انتشار: ۳۰ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 19869

مقامات در اتاق تجارت و صنایع می گویند؛ ۱۵ هزار کانتینر اموال تجارتی تاجران افغان، با ارزش تقریبی ۳۰۰ میلیون دالر، در پشت دروازه های مرزی بین دو کشور بی سرنوشت باقی مانده اند و بسیاری از این اموال تخریب شده است و زیان های بیشماری به تاجران دو کشور وارد کرده است.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید، به خاطر مسدود بودن گذرگاه‌های مرزی تورخم و اسپین بولدک، به ارزش صد ها هزار دالر اموال تجارتی در پاکستان متوقف مانده‌اند.

آذرخش حافظی رئیس روابط خارجی این اتاق می‌گوید، در حال حاضر ۱۵هزار کانتینر اموال تجار افغان در پاکستان متوقف مانده و هر روز ۱۵۰ کانتینر دیگر بر آن اضافه می‌گردند.

وی افزود: ” اگر وضعیت بدین منوال ادامه یابد، حدود ۱۵ هزار کانتینر ما در پاکستان بی سرنوشت باقی می مانند. اگر اموال هر کانتینر را به طور متوسط ۲۰ هزار دالر تخمین کنیم، تقریباً سه صد میلیون دالر اموال تاجران ما در آنجا متوقف اند.”

رئیس روابط خارجی اتاق‌های تجارت افغانستان در ادامه گفت، راه‌های رسمی و غیر رسمی انتقال اموال تاجران افغان تنها پاکستان است و به گفته وی از لحاظ منفعت مالی هیچ راه، برای انتقال این اموال وجود ندارد.

مسئولان اتاق تجارت افغانستان، پاکستان را متهم می‎کنند که از قواعد و اصول سازمان‎های اکو، سارک و سازمان جهانی تجارت سرپیچی کرده‎است.

آن‌ها همچنان از حکومت به‌گونه جدی می‌خواهند تا مشکلات تاجران افغان با پاکستان را هر چه زودتر حل کند.

گذرگاه‌های تورخم و اسپین بولدک با پاکستان نزدیک به یک ماه است که به روی رفت و آمد مردم، وسایط و اموال تجارتی مسدود اند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *