یک ملا امام مسجد در کانادا، ده ها هزار دالر پول خیریه را صرف مصارف شخصی کرد

  • انتشار: ۸ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 31282

بنا به گزارشی که از سوی Canada Revenue Agency منتشر شده ، دهها هزار دالر پولی که برای مصارف خیریه از سوی مردم مسلمان کانادا به موسسه اسلامی Society of B.C اهدا شده بود، توسط امام مسجد الهدایه صرف خریدهای لوکس و تفریحات شخصی شده است .

البته این تمام ماجرا نیست و بررسی مدارک مالی این موسسه از سوی Canada Revenue Agency حکایت از کنترل و یا زیر نفوذ بودن این مرکز از سوی یکی از تشکیلات قطری است که متهم به حمایت از تروریسم هستند.

این موسسه اسلامی که در پورت کوکیتلام قرار دارد پیش از این توسط سعدالدین باهر اداره می شد که در حال حاضر در زندان به سر می برد. باهر بخاطر تعرض جنسی  در سال ۲۰۱۳ مدتی قبل به سه سال و نیم زندان محکوم شد.

در بررسی مدارک مالی این موسسه مشخص شده بین تاریخ های اکتبر ۲۰۱۰ تا سپتامبر ۲۰۱۳ باهر با انتقال پول از حسابهای موسسه خیریه به حساب های شخصی اش دهها هزار دالر از پولی که قرار بود به افراد نیازمند پرداخت شود را صرف خرید موتر، وسایل منزل، سفرهای تفریحی  و دیگر موارد کرده است .

به گزارش CRA حدود ۱۲۷ هزار دالر از اموال خیریه طی این مدت از سوی باهر خرج شده است . طی مدت ذکر شده باهر کنترل کامل بر امور مالی بنیاد اسلامی داشته وبرای CRA هنوز سرنوشت ۷۴ هزار دالری  دیگری که طی این سالها از حساب بنیاد خیریه بیرون کشیده شده مشخص نیست.

همچنین مدارک به دست آمده نشان از ارتباط و نفوذ بنیاد شیخ عید بن محمد آل ثانی در قطر دارد که متهم به ارتباط مالی با تروریسم است. یکی از افراد موسس بنیاد قطری عبدالرحمان ال نویمه است که از سوی سازمان ملل به عنوان یکی از حامیان مالی اصلی القاعده در سوریه و عراق معرفی شده است . البته بنیاد قطری اشاره کرده این فرد از سال ۱۹۹۹ در بنیاد مسئولیتی ندارد.

به گزارش گلوبال نیوز ،بنیاد قطری از سال ۲۰۰۵ حمایت مالی خود را از مرکز اسلامی پورت کوکیتلام آغاز کرد و طی  آن سال ۸۰ هزار دالر به کانادا منتقل کرد. همچنین در ماه های فبروری و جولای ۲۰۱۰ نیز ۶۸ هزار دالر به مرکز اسلامی پورت کوکیتلام منتقل شده است .

بنیاد اسلامی پورت کوکیتلام مدعی شده بخاطر محدودیتهای مالی در قطر، این مبالغ به کانادا منتقل شده در حالی که کشور ثروتمند قطر در آن سالها هرگز محدودیت بانکی و مالی نداشته است و موسسه قطری به این ترتیب دخالت مستقیم در امور مالی بنیاد اسلامی داشته است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=31282

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *