گزارش سیگار از دفتر وزیری که به قصر تبدیل شده بود

  • انتشار: ۱ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 30911

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان “سیگار” تاکید کرده است که فرماندهان فاسد نیروهای امنیتی و دفاعی افغان باید به دادگاه کشانیده شوند. در این گزارش سیگار از مصارف بیهوده برای دفتر یکی از وزرای داخله پیشین انتقاد شده است.

سیگار در آستانه اعزام بیش از سه هزار نیروی اضافی امریکا به افغانستان، با نشر یک گزارش می‌گوید: “ایالات متحدۀ امریکا نتوانسته است در افغانستانی که بنابر جنگ‌ها درگیر فقر و فساد است، پیچیدگی‌های برنامه آموزشی نیرو‌های افغان را تخمین کند.”

در این گزارش ادارۀ سرمفتش خاص امریکا، آمده‌است که نبود اقدامات مشترک میان وزارت‌های دفاع و خارجه امریکا به حیث ارگان‌های یک حکومت واحد از کاستی‌های این برنامه آموزشی است.

به گفته این گزارش، یک کاستی دیگر اینست که کارمندان سفارت امریکا در کابل از ساختمان این سفارت بیرون نمی‌روند تا این برنامه را نظارت کرده و هماهنگی بیشتر را ایجاد کنند.

سیگار هشدار می‌دهد! اگر در برنامه آموزشی نیرو‌های افغان تغییرات وارد نشود، کمک‌های چندین میلیارد دالری امریکا حیف خواهد شد.

جان ساپکو، با اشاره به یک وزیر پیشین امور داخله می ‏گوید که بسیاری از این کمک ‏ها حیف و میل می‎شوند.

وی افزود:”ما، میلیون‎ها دالر را برای ساختن دفتر یک وزیر و مبدل کردن آن به یک قصر به مصرف رسانیده ایم. اگر کمک‎های ما مشروط می‎‏بودند، به این وزیر گوش زد می‎شد که در بدل این دفتر، باید در برابر فساد مبارزه کنی. این دفتر، دفتر وزیر امور داخله بود.”

بر اساس معلومات سیگار، ایالات متحدۀ امریکا از سال ۲۰۰۲ میلادی تا اکنون ۷۰ میلیارد دالر را در برنامه آموزش نیرو‌های افغان هزینه کرده و اکنون هم سالانه ۴ میلیارد دالر مصرف می‎کند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=30911

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *