گزارش سازمان ملل: نا آرامی های عربی در راه است

  • انتشار: ۱۴ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 19036

تازه ترین گزارش سازمان ملل درباره « توسعه منابع انسانی عربی» از سوی سازمان ملل متحد که به تشریح اوضاع جهان عرب پس از وقوع انقلابهای عربی می پردازد خبر از وقوع حقایق جدید در باره وقوع انقلاب های جدید می دهد.

آژانس خبری « پاناروما خاورمیانه» به نقل از یک سایت آلمانی به نام «پل» در این باره نوشت: گزارش توسعه منابع انسانی جهان عرب که از سوی سازمان ملل متحد منتشر شده است بطور ویژه ای به وضعیت آینده جوانان جهان عرب پرداخته است. این گزارش به تشریح وضعیت جهان عرب پس از وقوع انقلابهای عربی (۲۰۱۱) می پردازد.

گزارش سازمان ملل افزوده است: نسل اینده جوانان عربی بهای سنگینی پرداخت خواهند کرد و این امر سالها طول خواهد کشید تا اینکه خرابی ها در برخی کشورهای عربی مثل سوریه، عراق، یمن،‌فلسطین،‌لیبی و سومالی از نو آباد خواهد شد.

براساس اطلاعات این گزارش در سال ۲۰۱۴ در جریان نزاع ها در جهان عرب ۶۸٫۵ درصد از قربانبان جنگ ها در جهان در کشورهای عربی کشته شده اند. و این در حالی است که میزان کشته ها در جهان عرب در اثنای جنگ از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۱۴ تنها ۲۷٫۷ درصد به نسبت کشته های جنگ در جهان بوده است.

برپایه این گزارش، تعداد مردمی که در مناطق معرض خطر درگیری زندگی می کنند در حال افزایش است. این گزارش پیش بینی کرده است که سه چهارم مردم جهان در سال ۲۰۵۰ در مناطقی زندگی خواهند کرد که در معرض خطر درگیری هستند. صحت این پیش بینی ها البته از طریق تحولات مالی و اقتصادی نیز به اثبات رسیده است به گونه ای که این گزارش تایید می کند که در فاصله زمانی سال ۱۹۸۸ تا سال ۲۰۱۴ سرانه هر فرد در جهان عرب از هزینه های مالی بیش از میانگین جهانی به نسبت ۶۵ درصد بوده است و هزینه های دفاعی و نظامی دومیلیارد دلار رسیده و هیچ نشانه ای از کندی رشد در این موضوع دیده نمی شود.

به نقل از پاناروما خاورمیانه ، گزارش سازمان ملل وقوع اعتراضات عربی جدید و انقلابهای عربی را در اینده پیش بینی کرده است و اشاره می کند که اقدامات محدود کننده دولتی بر ضد اعتراضات و تجمعات مردمی نیز همچنان ادامه خواهد یافت و به رغم اینکه سیاست های اشتی جویانه بکارگرفته شده پس از ناآرامی های اخیر در جهان عرب تا حدودی تضمین کننده ایجاد ثبات در دولت های عربی شده بود اما اعتراضات همچنان ادامه خواهد یافت زیرا مشکلات سیاسی و اقتصادی موجود در کشورهای عربی به طور کامل درمان نشده و یا به شکل غیر کافی از سوی دولت های عربی درمان شده است.

این گزارش می افزاید: با این وجود امکان افزایش این مشکلات بیش از گذشته در آینده وجود دارد و می توان پیش بینی کرد که ناآرامی ها در منطقه افزایش خواهد یافت و با توجه به تداوم خشونت ها در اقدامات دولتی علیه اعتراضات پیش بینی می شود که این اعتراضات جنبه خشونت آمیز بیشتری به خود دراینده بگیرد.

گزارش توسعه منابع انسانی عربی سازمان ملل متحد معتد است که انقلاب های عربی حتی اگر در پایان کار به موفقیتی هم نرسد اما چالش هایی که در مسیر راه توسعه بوجود خواهد آمد را آشکار خواهد کرد و از طریق برگزاری تظاهرات جامعه مدنی می تواند نارضایتی خود را از وضعیت بد ابراز کند و مقاومتی را برای تحقق مطالباتش اغاز نماید.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=19036

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *