گاردین: آمار مرگ و میر مادران در افغانستان، هنگام بارداری و زایمان بیشتر از آن چیزی است که اعلام شده

  • انتشار: ۱ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 19917

به گزارش روزنامه انگلیسی گاردین، برخلاف آمارهای گذشته، مطالعات جدید نشان می‌دهد که نرخ مرگ و میر مادران در هنگام بارداری در افغانستان بسیار بالا بوده و به ۱۲۰۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار تا می‌رسد.

یک روزنامه انگلیسی نوشت: برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی که نشان از بهبود آمار نرخ مرگ و میر زنان در هنگام زایمان در افغانستان داشت،‌ گزارش‌های جدید سازمان ملل نشان می‌دهد که این آمار تغییر نکرده و افغانستان همچنان درصدر کشورهایی قرار دارد که بیشترین مرگ و میرها زنان در هنگام تولد را دارا هستند.

گاردین می‌افزاید: برای سالیان کاهش نرخ مرگ و میر در میان زنان باردار بعنوان یکی از دستاوردهای کمک‌های خارجی مورد ستایش قرار می‌گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است: اما در واقعیت آمار مرگ و میز زنان در هنگام بارداری و یا زایمان ۲ برابر آماری است که کمک کنندگان خارجی اعلام کردند.

ارقامی که از سال ۲۰۱۰ منتشر شده نشان می‌دهد که نرخ مرگ مادران ۳۲۷ مورد در هر ۱۰۰ هزار بوده است که که با توجه به آمار ۱۶۰۰ مورد در سال ۲۰۰۲ پیشرفت قابل چشم‌گیری داشته است. اما مطالعات اخیر چیز متفاوتی را در این رابطه نشان می‌دهد.

این روزنامه انگلیسی نوشت: یک ارزیابی منتشر نشده نشان می‌دهد که این آمار ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار مورد است.

اگر این آمار واقعیت داشته باشد به رغم ۱۵ سال تلاش کمک‌کنندگان خارجی، افغانستان در رده کشورهای مثل چاد و سومالی قرار می‌گیرد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *