حج

کشورهایی که در مراسم حج امسال حتی یک زائر هم ندارند

  • انتشار: ۱۱ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 29830

در مراسم حج امسال دو کشور حتی یک زائر در بین زائران بیت الله الحرام ندارد، این دو کشور، از جمله کشورهای آمریکای جنوبی است که ده ها هزار مسلمان در آن زندگی می کند.

بولیوی در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که حتی یک حاجی هم در حج امسال ندارد این در حالی است که در این کشور ۱۰ میلیون نفری، ۱۵۰ هزار مسلمان زندگی می‌کنند و یکی از بزرگ‌ترین مراکز اسلامی در آمریکای جنوبی در بولیوی واقع شده و این کشور در سال‌های اخیر شاهد نوعی نهضت اسلامی بزرگ بوده است.

دین اسلام نخستین دین آسمانی بود که وارد بولیوی شد و ورود مسلمانان به این کشور به قرن پنجم هجری بازمی‌گردد.

اکوادور دومین کشوری است که علی رغم اینکه شاهد رشد بالایی در تعداد مسلمانان بوده است؛ اما هیچ زائری در حج امسال ندارد. مؤسسه مطوفان مسلمانان اروپا، آمریکا و استرالیا تعداد مسلمانان اکوادور را دو هزار نفر تخمین می‌زند اما به نظر می‌رسد تعداد مسلمانان این کشور بسیار بیشتر از این تعداد باشد؛ امری که دولت اکوادور را وادار کرده است نسبت به تأسیس مراکز اسلامی در این کشور اقدام کند.

سمیر توکل عضو شورای اداری مؤسسه مطوفان ترکیه و مسلمانان اروپا، آمریکا و استرالیا در این باره می‌گوید: غیبت حجاج برخی کشورها به ویژه کشورهای آمریکای جنوبی به دلیل ضعیف‌بودن وضعیت مادی و ناتوانی آنها در تأمین هزینه‌های حج است. بعد مسافت را نیز باید به این موضوع اضافه کرد علاوه بر این برخی مسلمانان این کشورها به تازگی به دین اسلام گرویده‌اند و به وقت بیشتری برای تأمین هزینه‌های حج و آمدن به سرزمین وحی نیاز دارند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *