چین یکی از خطرناک ترین هواپیماهای بدون سرنشین جهان را ساخت

  • انتشار: ۳ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 31057

نیروی هوایی ارتش چین به تازگی از هواپیمای بدون سرنشین جنگی رونمایی کرده که قدرت حمل دو تن بمب دارد و همچنین می‌توان در جنگ‎های هوایی از آن به عنوان یک تانک هوایی استفاده کرد.

یک رسانه خارجی گزارش داده است که نیروی هوایی ارتش چین از پیشرفته‌ترین هواپیمای بدون سرنشین پنهانکار خود رونمایی کرد که قابلیت حمل دو تن بمب را دارد.

بنا به گزارش دیلی‌میل این هواپیمای بدون سرنشین پنهانکار که شمشیر تیز نام دارد توانسته جایزه مقام دوم پیشرفت‎های فنی و علمی سال چین را از آن خود کند و نخستین هواپیمای بدون سرنشین از این نوع است که خارج از اعضای سازمان ناتو ساخته می‌شود.

گفته می‌شود شمشیر تیز تا سال ۲۰۱۹ به منظور مأموریتهای شناسایی و ردگیری کشتی‌های خارجی و همچنین برای اهداف جنگی در دسترس نیروی هوایی ارتش چین قرار می‌گیرد.

به گفته گزارش دیلی‌میل از آنجایی که برنامه‌های ساخت هواپیماهای بدون سرنشین پنهانکار دولت چین کاملا مخفی و محرمانه است، اطلاعات و تصاویرچندانی از این هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته رادارگریز و بسیار پیشرفته منتشر نشده است.

این هواپیمای بدون سرنشین که چینی ها به آن نام «لیجیان» (Lijian) نیز داده‎اند، یک موفقیت بزرگ فنی برای صنعت هوایی این کشور به شمار می آید. هواپیمای بدون سرنشین لیجیان درست مانند بمب افکن های «بی-۲» و هواپیمای بدون سرنشین «ایکس-۴۷ بی» از بدنه ای متشکل از دو بال ساخته شده که به همین دلیل بدنه ی آن اصطکاک کمتری با امواج راداری داشته و شناسایی آن بسیار مشکل خواهد بود.

در بدنه هواپیمای بدون سرنشین پنهانکار «لیجیان» دو محفظه جداگانه وجود دارد که ظرفیت حمل دو تن بمب را دارد. طول این هواپیما ۱۰ متر و عرض بال های آن ۱۴ متر است.

دیلی‌میل به نقل از کارشناسان نظامی افزود: این هواپیمای بدون سرنشین پنهانکار پیشرفته چین را می‌توان در مأموریتهای جنگی برای هدف قرار دادن اهداف با ارتفاع بسیار بالا به کار برد یا از آن به عنوان یک تانک هوایی در جنگها استفاده کرد. البته کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه نیز هواپیمای بدون سرنشینهایی با قابلیت‎های هواپیمای بدون سرنشین لیجیان دارند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *