چرخه‌ی توقف ناپذیر کشتار!

  • انتشار: ۲۰ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 43683

هفته‌ی گذشته، شوراى علمای افغانستان طی نشستی دو هزار نفرى با مشارکت علماى بزرگ سراسر کشور، همه طرف‌هاى درگیر را به مصالحه ملى فراخواند و هراس‌افکنى را مغایر با ارزش‌هاى دینى اعلام کرد که این فراخوان صلح‌طلبانه از طرف هراس‌افکنان، با بمب و آتش پاسخ داده شد.

متاسفانه هراس‌افکنى امروز به یک روند عادى در زندگى ما افغانستانى‌ها تبدیل شده است. هیچ هفته‌اى نیست که پایتخت کشور توسط ستیزه‌جویان هراس‌آفرین مورد هجمه وحشیانه قرار نگیرد و گاهى در یک روز، چندین نقطه مزدحم شهر و اماکن دینى با بمب و باروت مورد هجوم قرار مى‌گیرند و شهروندان غیرنظامى، اعم از زنان و مردان و کودکان قتل عام مى‌شوند و شهر به خاک و خون کشیده مى شود.

متاسفانه هیچ نیرویی قادر به مهار این سوداگران مرگ نیست؛ نه نهادهاى دفاعى- امنیتى کشور قادر به انجام مسئولیت‌هاى خود براى تامین امنیت شهروندان اند و نه هم متحدین بین‌المللى ما در مدت هفده سال حضورشان در کشور، خیرى در زمینه تامین امنیت و مهار هراس‌افکنی به ما رسانده‌اند.

این درحالی است که ما با ایالات متحده امریکا، رهبر جبهه ائتلاف علیه هراس‌افکنی، پیمان امنیتى داریم و این کشور تاکنون چندین راهبرد مبارزه علیه هراس‌افکنی اتخاذ و اعلام کرده است.

آخرین راهبرد مبارزه علیه هراس‌افکنی توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آن کشور اعلام گردید که متاسفانه نه استراتژى‌هاى قدیم امریکا در مهار تروریسم موثر واقع شدند و نه استراتژى جدید آن کشور دردى را درمان کرده است و نه هم مادر بمب‌هاى این متحد قدرتمند ما، گرهى را گشوده است!

بعد از اعلام راهبرد جدید امریکا توسط ترامپ، امروز اکثر مراکز شهرهاى بزرگ کشور در معرض تهدید جدى مرگ‌آفرینان قرار گرفته اند و مناطق بیشترى در معرض تهدید و ترعیب قرار دارند و هراس‌افکنان هر نقطه‌اى را که اراده کنند، می‌توانند مورد هجوم مرگبار خود قرار دهند.

از قلب نهادهاى امنیتى- دفاعى، کشور یعنى وزارت داخله و پایگاه هاى بزرگ نظامى گرفته تا مراکز توزیع شناسنامه‌ها، مساجد و نقاط مختلف شهر، هیچ جایى، از تعرض وحشیانه هراس‌افکنان در امان نیستند!

وقوع حوداث و اتفاقات فزاینده خونبار کشور از سویى، و حضور بى اثر امریکا در مهار و یا تقلیل این نوع حوادث از سوى دیگر، مردم افغانستان را به شدت به نیات واقعى امریکا در کشورشان مشکوک کرده است و حتى بسیارى ازشهروندان، امریکا را متهم به داعشى سازى افغانستان و منطقه مى‌نمایند و این پرسش جدا براى آنان مطرح است که چگونه است که در فرایند سقوط دادن رژیم طالبان، امریکایى‌ها با یک تهدید توانستند پاکستانى‌ها را با خود همراه نمایند و اما امروز در مبارزه علیه هراس‌افکنی نمى‌توانند آنان را با ائتلاف همراه نمایند؟! و خطرناک‌تر اینکه از متن استراتژى‌هاى امریکا براى مبارزه با هراس‌افکنی، گروهى به مراتب وحشى‌تر و خون‌آشام تر از طالبان، به نام داعش پدید مى‌آید و روز به روز نیز رو به گسترش است؟!

امروز اگر برخى از نمایندگان مجلس سنا، خواهان بازنگرى در پیمان امنیتى با امریکا مى‌شوند، منطق آن‌ها قابل فهم است و حکومت افغانستان مسئول و موظف است که از حکومت ایالات متحده امریکا توضیح بخواهد که چرا حضور آنان در مسایل امنیتى کشور ما هیچ گونه اثر مثبتى نداشته است!!!

علی احمدی