چرا داکتر طالب؟

  • انتشار: ۱۷ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: دیدگاه
  • شناسه مطلب: 44789

داکتر رسول طالب روز گذشته طی محفلی در ارگ ریاست جمهوری به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور در امور مردمی و اجتماعی معرفی گردید. این رخداد واکنش های متفاوت را در فضای مجازی در پی داشته است.

گروهی از آن استقبال کرده و جمعی نیز با رویکرد انتقادی موضوع را بررسی کرده اند. در میان انتقادها دو محور اصلی مورد توجه کاربران قرار گرفته است. یکی سمت و دیگری شخصیت ایشان.

سمت مشاوریت سمبلیک و نمادین تلقی می شود از این رو برخی آن را موقعیت شایسته و مناسب – که بتواند انتظارات از حضور ایشان در حکومت را بر اورده سازد- نمی دانند.مهمترین انتقاد بر شخصیت داکتر طالب این است که وی مدتی طولانی با کشور و تحولات آن فاصله داشته است از این رو شاید نتواند با نسل جدید، فضای جدید و سازوکارهای امروزی خود را عیار سازد.

برداشت من این است که در دنیای جهانی شده امروزی فاصله مکانی موجب دوری از تحولات و عدم اشراف بر مسایل نمی شود. از دیدارها و دیالوگ های ایشان فهمیده می شود که تسلط  قابل قبولی بر تحولات اجتماعی، دگرگونی های سیاسی و قواعد بازی دارد. علاوه بر آن به نظر می رسد داکتر طالب یک خصوصیت برجسته دارد که وی را به عنوان یکی از سرمایه های اجتماعی ما متمایز ساخته است و آن اعتمادی است که مردم نسبت به ایشان دارد.

این را هم بخوانید:  خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، محور گفتگوی نشست بعدی دوحه

امری که رئیس جمهور غنی دیروز از ان به عنوان تقوای سیاسی یاد کرد. دکتر طالب توانسته است در بین همکاران، هواداران و یاران خود اعتماد را زنده نگهدارد. اعتماد، صداقت، همبستگی، همدردی، فداکاری و جز آن ارزش های هستند که مولفه های اصلی سرمایه اجتماعی را تشکیل می دهند. دلهره و نگرانی در مورد اول را من تا حدودی بجا می دانم ولی در عین حال بستگی به ظرفیت کارگزار و صلاحیت های ساختاری دارد.

بنابراین نمی توان کاملا بد بینانه به این موضوع نگریست و هر نوع دست آورد و تاثیرگذاری را از همین حالا منتفی دانست. از طرفی هم خیلی ذوق زدگی و خوش بینی واقع بینانه نیست.

داکتر طالب ظرفیت های لازم در این قسمت را دارد و بستر اجتماعی ان نیز تا حدودی فراهم است. امید که گامی به جلو باشد.

عرفانی خواتی

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *