پولیتیکا: استراتژی ترامپ برای مقابله با نفوذ قدرت های مانند چین، روسیه و ایران در افغانستان است

  • انتشار: ۱۹ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر اول
  • شناسه مطلب: 30294

یک روزنامه خارجی در وصف وضعیت افغانستان نوشت که استراتژی ترامپ در افغانستان فقط برای از بین بردن تروریست ها و تحت فشار قرار دادن پاکستان نیست، بلکه متوقف کردن افزایش نفوذ روسیه، چین و ایران می باشد.

روزنامه صربستانی پولیتیکا در گزارشی افزود: دونالد ترامپ، استراتژی جدیدی را برای افغانستان اعلام کرده است. وی به رغم اظهاراتی که تاکنون بیان کرده، همان کاری را انجام می دهد که همتاهای قبلیش در افغانستان انجام داده اند و تصمیم دارد که سربازهای دیگری را به آن جنگ اعزام می کند.

پولیتیکا در ادامه گزارش خود نوشت: به رغم قربانی دوهزار و ۵۰۰ سرباز و میلیارد ها دالر هزینه، آمریکا قصد دارد که نیروهای جدیدی را به افغانستان بفرستد و مشخص نیست که این نیروها تا چه زمان در آنجا به سر می برند و هدف اعزام آنان چیست، زیرا که آمریکا سه سال پیش پایان جنگ را اعلام کرده بود و گویا ترامپ تمامی این موضوعات را فراموش کرده است.

بنا به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه بخاطر چالش های امنیتی در منطقه نیروهای جدید فرستاده می شود، می توان تصور کرد که قصد وی متوقف کردن افزایش نفوذ دیگر قدرت ها در افغانستان است. نه فقط پاکستان که به صراحت گفته شده از تروریست ها محافظت می کند، بلکه روسیه و چین و ایران می باشد.

در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ، چین که روابط خوبی با پاکستان دارد، فورا در حمایت از این کشور برخواست و اعلام کرد که آن کشور ( پاکستان) از تمامی اقدامات لازم برای متوقف کردن تروریسم استفاده می کند. روسیه نیز اعلام کرد که هیچ استراتژی جدیدی در باره افغنستان ندارد.

ترامپ گفت که سیاست راهبردیش به کشتن تروریست ها متمرکز است و نه در کشورسازی، اگر بوش و اوباما در ساخت افغانستان موفق می بودند، افغانستان با مشکلات بی آموزشی ارتش و فساد و قبیله ای مواجه نبود و برای همین بود که در سال ۲۰۱۴ عقب نشینی تدریجی نیروهای آمریکا از افغانستان شروع که در سال گذشته این عقب نشینی متوقف گردید.

در استراتژیک ترامپ پیش بینی شده که به فرماندهان در مناطق جنگی و مافوقان آنها در پنتاگون مسئولیت بیشتری برای تصمیم گیری جهت باز کردن آتش به طرف دشمن داده شده است.

قربانیان غیر نظامی در جنگ های آمریکا در سراسر شرق میانه در دوران بوش و اوباما بسیار زیاد بودند که در آن زمان دستور کشتار از کاخ سفید داده می شد و این در صورتی است که چنین کاری از وظایف جنرال ها می باشد. از زمانی که دونالد ترامپ آزادی زیادی را به جنرال ها در عراق و سوریه داد، تعداد کشته شدگان غیر نظامی از سلاح های آمریکایی به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

هدف جدید آمریکا بر اساس اطلاعات نیمه موثق از کاخ سفید و پنتاگون این است که حدود ۳۵۰۰ سرباز جدید به افغانستان اعزام شود که این افراد برای تقویت نیروهای آمریکایی است که در حال حاضر در افغانستان هستند. در کنار نیروهای آمریکایی در افغانستان حدود ۵ هزار سرباز دیگر از کشورهای عضو ناتو نیز خدمت دارند که احتمالا تعداد این ها نیز افزایش خواهند شد.

چین به طور فزاینده ای روابط دیپلوماسی با افغانستان دارد و این بیشتر بخاطر خنثی کردن افراط گرایی اسلامی و همچنین برای حفظ کوریدورهای تجاری از طریق آسیای مرکزی مهم است.

به همین خاطر است که چین روابط خوبی با پاکستان دارد. ترامپ ادعا دارد که پاکستان به طالبان پناهگاه می دهد و به این خاطر است که مورد تهدید آمریکا قرار گرفته و همین امر باعث شده که پاکستان از حمایت آمریکا و از فهرست متحدان این کشور خارج شود.

ترامپ ظاهرا از تمامی قدرت ها به هند اطمینان دارد و از آن انتظار کمک در مساله افغانستان را دارد و هند بنظر می رسد که همه کار را برای مقابله با نفوذ پاکستان و چین انجام می دهد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=30294

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *