هزینه بسیار زیاد آمریکا برای شلیک موشک های تاهاماک به سوریه

  • انتشار: ۱۹ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 20563

جنگ افروزی آمریکا در خاورمیانه خصوصاً در سوریه بیش از ۶ میلیارد دالر برای واشنگتن هزینه درپی داشته است.

دو ناوشکن آمریکایی که در شرق دریای مدیترانه نزدیک سواحل غربی سوریه حضور دارند، حدود ۵۹ موشک تاماهاک به سوی پایگاه هوایی الشعیرات استان حمص شلیک کردند. هزینه شلیک هر یک از این موشک ها یک و نیم میلیون دالر است.

موشک هایی که آمریکا به سوی پایگاه الشعیرات شلیک کرد، حدود ۱٫۴۷%  از مجموع موشک های تاماهاک این کشور را تشکیل می دهد. آمریکا هم اکنون حدود ۴ هزار موشک تاماهاک در اختیار دارد.

در سوی دیگر، خسارت وارده به سوریه درپی حملۀ موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات بین ۳ تا ۵ میلیون دالر برآورد می شود.

هزینۀ کلی عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه تا ۳۱ جنوری ۲۰۱۷ به ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دالر رسیده است که معادل حدود ۴۸۰ هزار دالر در هر ساعت است.

با افزایش هزینه های نظامی آمریکا، پنتاگون خواستار اختصاص بودجه ای بیشتر به ارزش ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر به عملیات نظامی شد که این بودجه ۲ برابر بودجۀ مشابه سال ۲۰۱۶ است.

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد: موشک تاماهاک دوربُرد است و در هر آب و هوایی کارآیی دارد و سرعتش کمتر از سرعت صوت است.

موشک تاماهاک از روی عرشه ناوشکن یا زیردریایی برای انهدام اهداف زمینی، قابل شلیک است؛ زیرا برای حرکت در ارتفاع پایین طراحی شده است و به هدف های بسیار مستحکم با دقت بالا برخورد می کند.

به نوشتۀ روزنامه انگلیسی گاردین، طول موشک تاماهاک به ۶ متر و ۲۵ سانتیمتر می رسد و وزن آن نزدیک به هزار و ۵۹۰ کیلوگرم است. این نوع موشک می تواند کلاهک های ویرانگر تا وزن ۴۵۴ کیلوگرم حمل کند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=20563

نظرات(۱ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *