نهادهای جامعه مدنی خواستار لغو قرار داد دو معدن بزرگ طلا و مس شدند

  • انتشار: ۲۱ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 48635

به گزارش خبرگزاری اطلس،  نهادهای مدنی امروز(۲۱ میزان) گردهمایی بزرگی را پیرامون خصوصی سازی جنگ و عقد قراردادهای معادن در کابل برگزار کردند.

این نهادها تاکید داشتند که قراردادهای طلای بدخشان و مس بلخاب زیر فشار امریکا و بریتانیا دو هفته پیش در واشنگتن امریکا به امضا رسیده اند و نیز رییس جمهور غنی با استفاده از امضای این دو قرارداد در پی استفاده سیاسی در انتخابات آینده ریاست جمهوری است.

سید اکرام افضلی رییس دیدبان شفافیت افغانستان با اشاره به اینکه ادامه جنگ از معادن افغانستان نیز قربانی می‌گیرد، گفت که اگر حکومت در برابر فشارهای خارجی و بین المللی ناتوان است، ملت و مردم افغانستان ضعیف نیستند و از حقوق خود دفاع می‌کنند. به گفته او، حکومت باید در مورد قرارداد طلای بدخشان و مس بلخاب تجدید نظر کند.

وی همچنین در مورد خصوصی سازی جنگ افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت: “هیچ منطقی خصوصی سازی جنگ را نمی پذیرد، شرکت‌های خصوصی در تامین امنیت ضعیف بوده و طرح آنان در افغانستان عملی نیست.”

گل احمد مددزی معاون اتحادیه حقوق دانان افغانستان نیز گفت: “حکومت در عقد قراردادهای معادن زیر تاثیر قدرت‌های بین المللی قرار گرفته است، این درحالی است که در قرارداد طلای بدخشان و مس بلخاب صریحاً ماده ۱۶ قانون اساسی نقض شده است.”

وی افزود، حکومت نباید بیش از این حوصله مردم را امتحان کند.

عزیز رفیعی رییس جامعه مدنی افغانستان تصریح کرد: “همزمان شدن قراردادهای طلای بدخشان و مس بلخاب با انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، یک پدیده پلان شده و خطرناک است.” او، خصوصی سازی جنگ افغانستان را نیز برای آینده معادن، زیانبار خواند.

یاد اوری می کنیم  که حدود دو هفته پیش قرارداد طلای بدخشان و مس بلخاب میان مقام‌های حکومتی و مسوولان شرکت‌های “افغان ترکیش مایننگ” و “افغان گول دیند الز” امضا شد. سید سعادت منصور نادری وزیر پیشین شهرسازی از سهامداران این دو شرکت انگلیسی و امریکایی است.

همچنین اخیراً شرکت بلک واتر تلاش دارد تا جنگ افغانستان به این شرکت سپرده شود. رییس بلک واتر گفته که در آن صورت، معادن افغانستان هم باید به شرکت‌های مربوط به این شرکت امنیتی داده شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *