نشنال اینترست: تجهیزات نظامی مدرن عربستان در مقابل سپاه پاسداران ایران دوام نمی آورد

 • انتشار: ۶ قوس ۱۳۹۶
 • سرویس: بین الملل
 • شناسه مطلب: 33754

سایت اندیشکده نشنال اینترست در گزارشی در مورد وضعیت فعلی خاورمیانه و جدال بین ایران و عربستان نوشته است که در صورت درگیری بین ایران و عربستان خاورمیانه را در آتشی بزرگ‌تر فرو خواهد رفت. در این صورت ممکن است نبرد کربلای دوم بین نیروهای یزید و حسین بن علی (ع) رخ دهد، هر چند احتمال دارد این بار پایان متفاوتی داشته باشد.

نشنال اینترست درگزارشی تحت عنوان «قمار بزرگ عربستان» نوشت: نیروهای عربستان سعودی به رغم تجهیز نظامی مدرن از سوی آمریکا، به احتمال زیاد قادر نخواهند بود با ارتش مستحکم ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مقابله کنند.

محمد ایوب» استاد روابط بین الملل دانشگاه میشیگان و از اعضای اندیشکده گلوبال پالیسی می نویسد: ریاض به گونه ای مداوم سعی در اغوای دونالد ترامپ (رئیس جمهوری آمریکا) برای رویارویی نظامی با ایران را دارد و همانطور که یکی از تحلیلگران آمریکایی به تازگی اشاره کرده است، «عربستان می خواهد حتی به قیمت کشته شدن آخرین سرباز آمریکایی با تهران بجنگد».

وی در بخش دیگری می افزاید: علی‌رغم اینکه ذخایر نفت عربستان سعودی حدود یک پنجم ذخایر جهان را تشکیل می دهند اما تلاش های اخیر ریاض برای نفوذ در منطقه به شکست انجامیده است. از جمله این تلاش ها؛ پشتیبانی از مخالفان سنی مذهب سوری بود … همچنین تلاش عربستان سعودی برای قرنطینه و منزوی کردن قطر (در جهان عرب) نه تنها شکست خورده، بلکه دوحه را به سمت ایران سوق داده است. از همه این موارد گذشته، راه اندازی جنگ یمن برای به زانو در آوردن حوثی ها خود شکستی بزرگ دیگری برای عربستان به شمار می آید.

در ادامه یادداشت آمده است: تلاش عربستان سعودی برای تحکیم ایدئولوژی وهابی، در واقع، نتیجه معکوس داده و پادشاهی سعودی را در معرض خطر بیشتری قرار داده است. زیرا شاخه های انشعابی افراطی و خطرناک وهابیت همچون داعش، به دشمنان خطرناک ریاض تبدیل شده اند. عربستان سعودی ممکن است بتواند در کوتاه مدت حمایت برخی گروه ها و کشورها را داشته باشد، اما اثر بخشی ناچیز عربستان نخواهد توانست آن را به قدرت بلامنازع منطقه (خاورمیانه) تبدیل کند. از سوی دیگر، ایران می تواند با داشتن سیاست خارجی موفق و با وجود اعمال تحریم های شدید اقتصادی، به اهداف منطقه‌ای خود دست یابد.

این را هم بخوانید:  اعلامیه جدید طالبان؛ کودکان خود را به مکتب بفرستید

نویسنده می افزاید: موفقیت اتحاد ایران و حزب الله بر این واقعیت متکی است که تهران هیچ تلاشی برای تسلط بر تمام تصمیم های حزب الله ندارد و این جنبش خود یک بازیگر مستقل لبنان است که به دلیل داشتن ایدئولوژی های یکسان با ایران، در خطی موازی همکاری می کند. در نتیجه، سطح اعتماد موجود بین حزب الله و ایران، به طور کیفی در مقایسه با ریاض و حامیان منطقه ای آن بسیار متفاوت است و دومی نه بر مبنای همگرایی اهداف و پذیرش استقلال و خودمختاری متحدان توسط ریاض، بلکه در مسیری یک طرفه و در ازای حمایت مالی و اطاعت محض از ریاض قرار دارد.

در ادامه یادداشت آمده است: مهم ترین کشور غیر عربی و اهل سنت، یعنی ترکیه نیز در حال حاضر در مقایسه با پیش از بحران قطر، به ایران نزدیک تر شده است. به نظر می رسد عمان هم که در حال حاضر روابط خوبی با تهران دارد و دارای جمعیت ۳۰ تا ۴۰ درصدی شیعه است، به همراه کویت، کشور بعدی برای خارج شدن از مدار عربستان سعودی باشد. حملات لفظی اخیر شاهزاده محمد بن سلمان و سخنان تند و تحریک آمیز وی در مقابل تهران، می تواند روند رویارویی ایران و عربستان را با سرعت بیشتری به پیش ببرد.

این را هم بخوانید:  هند پهپاد گرانقیمت ارتش پاکستان را سرنگون کرد

نویسنده ادامه می دهد: آخرین حرکت عربستان سعودی برای رویارویی با ایران، دوستی با اسرائیل است که خود شکستی دیگر برای ریاض محسوب می شود، چرا که عربستان از سوی دیگر همواره ادعای رهبری جهان اسلام و عرب را داشته است. حال اگر شاهزاده محمد بن سلمان، لفاظی های تند خود را ادامه دهد، شکستی دیگر برای عربستان رقم خواهد زد و خاورمیانه را در آتشی بزرگ‌تر فرو خواهد برد. در این صورت ممکن است نبرد کربلای دوم بین نیروهای یزید و حسین بن علی (ع) رخ دهد، هر چند احتمال دارد این بار پایان متفاوتی داشته باشد.

ایرنا می نویسد، در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: در سال ۶۸۰ میلادی، کمتر از پنجاه سال پس از وفات پیامبر اسلام(ص)، ارتشی با بیش از سی هزار مرد جنگجو تحت خلافت یزید سی و سه ساله، به جنگ حسین بن علی (ع) نوه پیامبر و ۷۲ تن از یارانش که مشروعیت حکومت موروثی «امویان» به چالش کشیده بود، رفتند. در نتیجه این نبرد که در کناره رود فرات در شهر کربلای عراق امروزی رخ داد، حسین بن علی (ع) و تمامی همراهانش کشته شدند. این رویداد در نخستین سال های تاریخ اسلام رخ داد و منجر به تثبیت هویت سیاسی شیعیان علوی، اولین امام شیعیان شد.

نویسنده می افزاید: وارث فعلی خلیفه «یزید بن معاویه»، «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی است که او نیز سی و سه ساله است و به نظر می رسد در حال حاضر مبارزه برای پایان دادن به حضور شیعیان در خاورمیانه را همانند یزید در سال ۶۸۰ میلادی، در برنامه کار خود دارد. «محمد بن سلمان» با توجه به تعادل قدرت در منطقه، به ویژه بین عربستان سعودی و قدرت پیشرو ایران شیعه، حزب الله لبنان را به عنوان اولین هدف خود انتخاب کرده است و قصد دارد با تکرار داستان کربلا و نابود کردن حزب الله که در مقایسه با ارتش عربستان، یک نیروی نظامی کوچک بشمار می آید، همان کاری را که یزید با حسین (ع) و یارانش کرد، با حزب الله کند. حصر خانگی «سعد حریری» نخست وزیر لبنان در ریاض، شلیک نخستین تیر برای آغاز این نبرد بود.

این را هم بخوانید:  در اقدامی غیرقانونی؛ آمریکا حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخت

در ادامه یادداشت آمده است: از دیدگاه سعودی ها، گناه بزرگ حریری این بود که در حالی که از پشتیبانی عربستان استفاده می کند، حزب الله را به عنوان بخشی از دولت وحدت ملی لبنان پذیرفته است. در صورتی که حریری این سیاست را در قبال حزب الله در پیش نمی گرفت … این امر می توانست پشتیبانی شیعه های لبنان را که کمتر از نصف جمعیت کشور را تشکیل می دهند، از دولت از بین ببرد.

نویسنده ادامه می دهد: هدف واقعی محمد بن سلمان این است که ایران را عقب براند و برتری سعودی را در خلیج فارس اثبات کند. همانطور که یزید امتناع حسین بن علی (ع) از خلافت اموی را چالشی برای حکومت خود می دانست، وهابیت سعودی امروزه معتقد است که مشروعیت مذهبی‌اش تا زمانی که ایران، کشور پیشرو شیعه باشد و برنامه های خود را به عنوان الگوی حکومت اسلامی، پیاده کند، در معرض خطر قرار دارد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۲ دیدگاه)

 1. علی31
  (۲ قوس ۱۳۹۷)

  ایران دارای قدرت موشکی،پدافندهوایی،نیروی زمینی
  ونیروی دریایی خوبی هستش ولی
  مشکل اصلیش نیروی هوایی ونیروی زرهی اش وتاحدی نیروی دریایی اش هست،که باخرید۲۵۰فروندسوخو۳۰smو۸۰فروندمیگ۳۱bmو۶۰فروندسوخو۳۴و۵۰فروندسوخو۳۵قادرخواهدبود
  یک نیروی هوایی خوب وقدرتمند
  داشته باشه وباخریدوتولید۱۵۰۰
  دستگاه تانک تی۹۰smیاt14قدرت زرهی خودش رودوباره به دست بیاوردوبخش بعدیعنی نیروی دریای
  باساختن۱۰ناوشکن ونصب سلاح
  های روسی مثل موشک یاخونت و
  سامانه های دفاعی و…..برروی آنها
  وخرید۱۰زیردریایی کلاس کیلوو
  ۱۵ناوچه وخریدتعداد۲۵سامانه
  باستیون و۵فروندآواکسA.50و ۴فروندtu214گشت دریایی وضد
  زیردریایی وخریدموشک یاخونت
  نمونه هوابه سطح اش برای جنگنده
  های سوخو۲۴و۳۰و۳۴و۳۵،وخرید
  ۴ناوایوان گرادبرای انتقال نیرو.
  وخرید۱۰۰فروندبالگردکاموف۵۲
  که بااین خریدعملا مامی تونیم طی
  سه هفته عربستان وامارات وکویت وبحرین روشکست بدیم،البته ماهم
  دچاره خساراتی خواهیم شدولی اگر۶گردانS.400بخریم ودربندرعباس،بوشهروخوزستان وشیرازوتهران وتبریزنصب کنیم با
  کمکs300وs200وسوم خردادوباور۳۷۳و….عملاهیچ حرفی
  براشون نمیزاریم برای گفتن

 2. علی۳۱
  (۲ قوس ۱۳۹۷)

  واگربخواهیم ازخودمون دفاع کنیم
  وبه عربستان درجواب حمله نکنیم،
  خرید۲۰۰فروندسوخو۳۰و۱۰۰فروندمیگ۳۱bmو۵گردانs400و۳۰عددسامانه باستیون و۵ناوشکن،
  البته ایران بدون خریدهم میتونه واردجنگ بشه اماصددرصدتلفات
  بالامیره چون نه میتونیم درهواحضورداشته باشیم ونه دریابه
  خاطرپشتیبانی جنگنده هایF15وتورنادوازنیرویی دریایی
  عربستان ومتحدینش وباهمون قدرت میتونن باشلیک موشک بابرد
  ۵۰۰kmتا۱۵۰۰kmعملادست پدافندماهم بهشون نرسه که این یعنی نابودی تمام پالایشگاه هاومراکزمهم وبنادرو…و…
  اماایران باخریدجنگنده،که امکان داره۱۰۰فروندسوخو۳۰smبه همراه
  خط تولید۱۵۰فرونداش به همراه۸۰
  فروندمیگ۳۱bmوتعدادی سوخو۳۷و۳۵خریداری کنه،اماهمه
  میدونن طی۲ساعت۳۰۰۰موشک از
  نوع شهاب۲و۳وسوماروقدرHوFو
  فاتح۱۱۰(بردش۳۰۰ودردیگرنمونه هایش۶۵۰تا۷۰۰km)وسجیل روشلیک
  خواهدکردکه تمام پالایشگاهایی عربستان،پادگان های نظامی فرودگاهایش و…و…روباخاک یکسان خواهندکردکه عملا چیزی به
  اسم اقتصادجهان باقی نخواهدموند
  وایران میتونه عربستان روتصرف خودش دربیاره،
  روسیه الان ایران مثل سدی شده
  براش برای جلوگیری ازنفوذدشمن
  قدیمیش به خاورمیانه پس به قول
  یک آمریکایی برای حمله به ایران بایداول به روسیه حمله کرد،خوب
  روسیه هم صددرصدکمک خواهدکردروسیه داره نفت ایران رو
  به میزان۵۰۰هزاربشکه درروزخرید
  داری میکنه ونصفش روکالاونصفشرویوروبه ایران میده اماهنوزاین معامله راه اندازی نشده
  یااگرشده خبری ازش نیست حتی
  قراربود۵۰۰فروندمیگ۳۱و۳۵روسیهابه ایران بفروشندوبه جایی پولش
  نفت بردارن که این مسئله لغوشدبه
  خاطربعضی مسائل ولی سوخو۳۰smوسوخو۳۵ویاک۱۳۰
  وتانکt.90msوهلیکوپترکاموف۵۲
  وموشک یاخونت وسامانه باستیون
  وسامانه پانتیسروزیردریایی کلاس کیلووکشتی ایوانگرادوموشک اسکندروچندمورددیگه قرارشداز
  روسیه خریداری بشه وبعدتولید،
  مثلا۵۰فروندسوخو۳۰smبخریم و
  بعد۱۵۰تا۲۵۰فروندتولیدکنیم
  مثلا جنگنده شفق همون یاک۱۳۰
  هستش که طی پروژه عاشوراباکمک روسیه تولیدشدوبخاطرتحریم
  شدن ایران توسط سازمان ملل متحدمتوقف شده،حتی امکان داره
  تعدادی سوخو۲۴و۲۵۵و۲۷دسته دوم هم که ارتقاداده شدن خریداری
  بشونداماترس آمریکابیشترازاین بود
  که قراربودبعدسوخو۳۰و۳۵دو
  جنگنده سوخو۳۴و۵۷هم به ایران داده شودکه عملا توازن قدرت به نفع ایران درمنطقه عوض می شود
  وآمریکاواروپاازاین میترسیدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *