ناتو نمی تواند برای دراز مدت به نیروهای امنیتی افغان کمک کند

  • انتشار: ۲۵ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 19651

دبیرکل سازمان ناتو اعلام کرد که افغانستان باید توانایی تامین امنیت این کشور را افزایش دهد زیرا در درازمدت نمی‌تواند برای انجام عملیات‌های نظامی به اعزام ده‌ها هزار نیروی ناتو متکی باشد.

استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به خبرنگاران گفت که افغانستان با چالش‌های بسیاری مواجه است و گروه‌های تروریستی بسیاری در این کشور فعالیت دارند اما تهدید واقعی در این کشور هنوز طالبان است.

وی افزود که دولت با همکاری ناتو به دستاوردهای دست یافته‌ است زیرا در ۱۵ سال گذشته افغانستان فاقد هرگونه نیروی امنیتی بود اما حالا در حدود ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی دفاعی دارد، که توانایی به عهده گرفتن مسئولیت‌های امنیتی را دارند.

استولتنبرگ با اشاره به حضور ناتو در میدان‌های جنگ، گفت که ناتو برای برقراری ثبات در افغانستان از راههای مختلفی از جمله مبارزه با تروریسم تلاش می‌کند.

دبیرکل ناتو اظهار کرد که نباید از یاد برود حمله به افغانستان به منظور مبارزه با تروریسم و واکنش به حملات ۱۱ ستامبر صورت گرفته است، زیرا این مسئولیت اساسی این سازمان در افغانستان است تا این کشور بار دیگر به بهشت امن تروریست‌ها تبدیل نشود.

وی افزود: با نظر به گذشته که بیش از ۱۰۰ هزار سرباز ناتو در افغانستان حضور داشت اکنون فقط ۱۳ هزار سرباز حضور دارد و در واقع افغان‌ها خود مسئولیت امنیت را عهده‌دار هستند.

دبیرکل ناتو تصریح کرد که انتقال مسئولیت امنیتی به افغان‌ها دستاوردی فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود که ناتو و دولت افغانستان در نتیجه تلاش‌های مشترک به آن دست یافتند زیرا در دارز مدت افغان‌ها برای عملیات‌های رزمی نمی‌توانند به مشارکت ده‌ها هزار نیروی ناتو در میدان جنگ متکی باشند.

استولتنبرگ تاکید کرد که این سازمان به حمایت از افغانستان ادامه خواهد داد و برای ارتقای قابلیت‌های نیروهای هوایی افغان تلاش می‌کند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *