مقایسه معاش معلم ها در افغانستان با چند کشور دیگر

  • انتشار: ۶ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 45576

در حالی که معلمی به عنوان یک شغل پرمسئولیت در اکثر کشورهای جهان به شمار می آید، اما در افغانستان به این شکل نیست. اکثر معلمین در افغانستان بدون توجه به رشته ی تحصیلی در مکاتب استخدام می شود و همچنان میزان معاش معلم ها در افغانستان با سایر کشور بسیار متفاوت است.

در سال های اخیر معارف در افغانستان رشد چشمگیری داشته است، بسیاری از نقاط افغانستان با وجود ناامنی و نبود ساختمان برای مکاتب، علاقمندان بسیاری را برای فراگیری علم و دانش به مکتب ها جذب کرده است.

اما با وجود ورود هزاران دانش آموز به مکاتب کشور، در سال های اخیر مشکلاتی نیز در این عرصه وجود داشته است. از جمله معیاری نبودن ساختمان های اکثر مکاتب کشور، نبود استادان مسلکی و مرتبط به درس های دانش آموزان و میزان دستمزد پایین معلمان در افغانستان.

همه این مسایل باعث شده است تا پایه تحصیلی دانش آموزان در افغانستان بسیار ضعیف باشد. و اینکه معلمان نیز در افغانستان دستمزد پایینی دارد، نیز دلیلی شده است بر عدم توجه آنها به وضعیت شاگردان مکتب ها در افغانستان.

در حالیکه معلمان در افغانستان بین ۶ تا ۱۱ هزار افغانی در ماه معاش دریافت می کنند، این موضوع در بعضی از کشور بسیار متفاوت با افغانستان است.

این را هم بخوانید:  تاکید «موگرینی» بر حفظ دستاوردهای افغانستان در روند صلح

مثلاً معلمان در ایران ماهانه ۳۰۰ تا ۶۰۰ دالر معاش می‌گیرند؛ اما کشور کوچک و ثروتمند لوکزامبورگ به معلمان مکتب تازه‌کار، ماهانه بیش از ۷هزار دالر معاش پرداخت می‌کند و این رقم برای برخی معلمان باتجربه‌ ۱۴هزار دالر است.

در اسلواکی ماهانه حداقل ۱۲۰۰دالر به معلم ها و فرهنگی ها معاش داده می‌شود که این کشور را به یکی از بدترین کشورها برای زندگی معلمان مکتب در اروپا تبدیل کرده است.

در کوریای‌جنوبی به معلمان تازه‌کار ماهانه بیش از ۲۳۰۰دالر معاش داده می‌شود که بعد از ۱۰سال تدریس به ماهانه ۳۵۰۰دالر می‌رسد.

در امارات، معلم ها معمولاً ماهانه ۲۵۰۰دالر معاش می‌گیرند که تا ماهانه شش‌هزار دالر نیز افزایش می‌یابد. حقوق آموزگاران قطری، عمانی، کویتی و بحرینی و عربستانی هم نزدیک به همین مقدار است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *