مرگبارترین مرز دنیا/ شهروندان افغانستان بیشترین قربانی این مرز

  • انتشار: ۴ قوس ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 33671

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) اعلام کرد که از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون بیش از ۳۳ هزار نفر به هنگام تلاش برای رسیدن به اروپا از طریق مدیترانه، جان خود را از دست داده اند که این دریا به مرگبارترین مرز دنیا مبدل کرده است.

به گزارش رویترز، خورخه گالیندو از سازمان بین المللی مهاجرت روز جمعه در کنفرانسی خبری در جینوا گفت: گزارش این سازمان نشان می دهد که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ میلادی دستکم ۳۳ هزار و ۷۶۱ در مدیترانه جان خود را از دست داده یا مفقود شده اند.

وی افزود: این گزارش نتیجه گیری می کند که مرز اروپایی مدیترانه مرگبارترین مرز دنیاست.

پروفسور فیلیپه فارگوئس از «موسسه دانشگاه اروپایی» در فلورانس ایتالیا که مولف این گزارش است گفت که آمار ارائه شده احتمالا کمتر از ارقام واقعی تراژدی انسانی در این دریاست.

این در حالیست که پیش از این مقامات در وزارت امور مهاجرین گفته بودند که بیشترین تعداد افرادی که در راه رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده اند از شهروندان افغانستان بوده است.

گزارش حاکی از آن است که تنها در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ بیش از ۲۸۰ هزار تن از شهروندان افغانستان به دلیل وضعیت بد امنیتی و اقتصادی کشور را ترک کرده اند. بسیاری از این افراد در حین این سفر پرخطر جان خود را از دست داده اند.

تنها در سال جاری میلادی تاکنون حدود ۱۶۱ هزار مهاجر و پناهجو از راه دریا به اروپا رسیده اند که ۷۵ درصد آنها به ایتالیا و بقیه به یونان، قبرس و اسپانیا رسیده اند. امسال حدود سه هزار نفر نیز مفقود یا کشته شده اند.