مرسی و قرضاوی به اعدام محکوم شدند

  • انتشار: ۲۶ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 5407
محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر که در سال ۲۰۱۳ توسط نظامیان از قدرت خلع شده و از آن زمان در بازداشت به سر می برد، امروز از سوی دادگاهی در قاهره به اعدام محکوم شد. این در حالی است که حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق این کشور به تازگی با یک حکم خفیف سه ساله مواجه شده و گمانه ها درباره آزادی وی نیز قوت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تابناک، دادگاه جنایی قاهره، محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع این کشور را به اتهام فرار از زندان در سال ۲۰۱۱ به اعدام محکوم کرد. این در حالی است که وی پیشتر به اتهام بازداشت و شکنجه معترضان در دوره ریاست جمهوری اش به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود. این حکم برای تأیید نهایی به مفتی مصر ارجاع داده شده است.
در دادگاه امروز، به جز مرسی، حکم ۱۵۰ تن از دیگر اعضای اخوان المسلمین نیز در پرونده جاسوسی برای حماس و فرار از زندان قرائت شد. در این میان، حکم  اعدام محمد مرسی، یوسف القرضاوی و ۱۰۴ تن از رهبران اخوان المسلیمن در قضیه فرار از زندان وادی نطرون برای اعلام حکم نهایی به مفتی مصر ارجاع داده شده است.
دادگاه جنایی قاهره همچنین از بین ۳۵ متهم اسامی ۱۶ تن از آنها را در قضیه جاسوسی برای حماس برای حکم اعدام به مفتی ارجاع داد که اسم محمد مرسی در بین این افراد نبود و در بین این افراد اسامی خیرت الشاطر، محمد البلتاجی، و صلاح الدین مقصود دیده می‌شود. عبد المنعم المقصود رئیس هئیت دفاع از متهمان در این دو پرونده در این خصوص گفت که آنچه که امروز دادگاه در مورد این متهمان صادر کرد حکم قطعی نیست. منابع قضایی مصر اعلام کردند که این حکم اولیه است و می توان به آن در برابر دادگاه تجدید نظر اعتراض کرد.
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=5407

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *