مخالفت شدید کرزی با خصوصی سازی جنگ در افغانستان

  • انتشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 28784

حامد کرزی رئیس جمهور سابق، در واکنش به خصوصی سازی جنگ در افغانستان گفته است که خصوصى سازى جنگ در افغانستان از سوى امریکا، ادامۀ کشتار افغانها و طولانى ساختن جنگ در کشور را در پی دارد و چنین اقدامى با عکس العمل شدید مردم افغانستان روبرو خواهد شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین، با نشر خبرنامه ای ضمن مخالفت با خصوصی سازی جنگ در کشور، گفته است که خصوصی سازی مأموریت نظامی ایالات متحده امریکا در افغانستان به معنای طولانی ساختن جنگ و افزایش خودسری‌ها است و چنین برنامه ای در تناقض با قانون اساسی کشور دانسته است.

در خبرنامه آمده است “گزارش‌ها مشعر اند که گویا ایالات متحده امریکا در صدد آن است تا مسؤولیت امور جنگی افغانستان را به شرکت‌های خصوصی امنیتی بسپارد. خصوصی سازی جنگ در افغانستان توسط ایالات متحده امریکا، در تناقض صریح و آشکار با حاکمیت ملی کشور  و نقض صریح قانون اساسی ما می‌باشد. به علاوه خصوصی سازی دفاع و امنیت افغانستان به معنای طولانی ساختن جنگ، ادامه کشتار مردم بی گناه و رواج بیشتر خودسری و قانون شکنی خواهد بود”.

در این خبرنامه آقای کرزی، به جنگ عراق اشاره شده است و گفته شده که این اقدام پیامدهای بسیار خطرناک را به همراه خواهد داشت.

آقای کرزی، گفته است هر اقدامی را که منجر به تشدید جنگ در افغانستان شود، رد می‌کند، او افزوده است که احتمال خصوصی سازی مأموریت نظامی امریکا در افغانستان را قدمی در این راستا تلقی می‌کند.

رئیس جمهور پیشین، گفته است ” من خودم را ملزم می‌دانم که از همین اکنون در برابر این تصمیم احتمالی امریکا هشداد داده و خاطر نشان نمایم که چنین اقدامی با عکس العمل شدید مردم افغانستان روبرو خواهد شد”.

آقای کرزی در این اعلامیه، از حکومت افغانستان خواسته است تا هرچه زودتر با این اقدام احتمالی که بر ضد منافع ملی افغانستان است، مخالفت خویش را اعلام کند.

به روزسه شنبه هفته گذشته، “بلک واتر”، شرکت نظامی خصوصی امریکایی به حکومت امریکا پیشنهاد کرد تا بخش بزرگی از تلاش‌های ایالات متحده را در افغانستان خصوصی سازد.

ایریک پرنس، که اکنون مدیر اجراییه و رئیس گروه “Frontier Services” است، می خواهد حدود پنج هزار قراردادی نظامی خصوصی را به عوض سربازان امریکایی، جهت کمک و آموزش نیروهای امنیتی افغان به افغانستان بفرستد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=28784

نظرات(۱ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *