لوفیگارو: آمریکا دیگر ابرقدرت در جهان نیست

  • انتشار: ۲۲ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 30464

روزنامه فرانسوی لوفیگارو در گزارشی نوشت، دوران ابر قدرتی آمریکا به سر آمده است. در این گزارش به ناتوانی آمریکا در مقابله با کوریای شمالی و برنامه موشکی اش اشاره شده است.

این روزنامه در مقاله ای تحت عنوان “پایان ابر قدرتی آمریکا” به قلم رنو ژیرار (Renaud Girard) به ناتوانی این کشور در مدیریت بحران های جهانی پرداخت و نوشت: ناتوانی آمریکا در قبولاندن قعطنامه خیلی شدید برای مجازات کوریای شمالی بعد از آزمایش های هسته ای و موشکی اش، گویای پسرفت آشکار نفوذ و قدرت واشنگتن در خاور دور است.

نویسنده این مقاله می نویسد: در همه سالهای دهه بعد از سقوط دیوار برلین و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق،آمریکا از نظر نظامی، سیاسی، دیپلوماتیک، اقتصادی، مالی و حتی فرهنگی آنچنان قوی شد که می توانست که به راحتی قوانین مورد نظر و اراده خود را بر کل جهان تحمیل کند. قدرت آمریکا در آن دهه آنچنان افزایش یافته بود که اوبر ودرین وزیر امور خارجه پیشین فرانسه، برای توصیف قدرت آمریکا از کلمه “ابر قدرت” استفاده کرد.

به عنوان مثال، این ابرقدرتی نمود خود را در مناقشه کوزوو در سال ۱۹۹۹ به خوبی نشان داد و آمریکا توانست اراده خود را در این منطقه به اجرا گذارد.

آمریکا در آن سال بدون موافقت شورای امنیت سازمان ملل متحد، عملیات نظامی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) علیه صربستان را رهبری و در نهایت کوزوو را که یک ولایت قدیمی صربستان بود از آن جدا کرد. ولایتی که بعدا اعلام استقلال کرد و توسط کشورهای زیادی هم تاکنون به رسمیت شناخته شده است. در آن زمان هیچ کشوری جرات مخالفت با جدا شدن این ولایت از صربستان و اعلام استقلال آن به عنوان یک کشور را نداشت.

اما امروز اوضاع به کلی تغییر کرده است. قدرت گیری دوباره روسیه و چین مانع از یکه تازی های آمریکا در جهان شده است، به طوری که این کشور نمی تواند کوریای شمالی را که حتی امنیت آمریکا را اکنون تهدید می کند، مهار کند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=30464

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *