لاوروف: روسیه برای کمک به توانمند سازی ارتش افغانستان تلاش می کند

  • انتشار: ۲۷ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 19763

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی در مسکو گفت که روسیه برای کمک به توانمند سازی ارتش افغانستان عزمی راسخ دارد و برای برقراری صلح در این کشور از تمام توان کار خواهد گرفت.

سرگئی لاوروف اعلام کرد که این کشور به عنوان یک اولویت برای دستیابی افغانستان به سازش ملی تلاش بیشتری خواهد کرد.

لاوروف امروز (جمعه) با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در مسکو دیدار و در باره همکاری های دو کشور گفت وگو و تبادل نظر کردند.

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از سخنان وزیر خارجه روسیه در این دیدار نوشت: به مذاکره با افغانستان در باره مسائل مربوط به برقراری سازش ملی در این کشور اهمیت فراوان قائل هستیم.

لاوروف گفت: در ماههای اخیر گام هایی را با مشارکت برخی کشورها و بازیگران اصلی در مساله افغانستان برداشته ایم و اقدام های بیشتری را نیز برای پیشبرد سازش ملی برنامه ریزی کرده ایم.

وی افزود: امیدواریم اراده جامعه جهانی برای این منظور تحقق یابد.

لاوروف سپس عزم روسیه را برای توسعه همکاری ها با افغانستان در عرصه های اقتصادی، بازرگانی، انسانی و کمک به افزایش توانمندی ارتش این کشور راسخ خواند.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان نیز در این دیدار گفت که کابل ابتکارهای مسکو در مورد افغانستان را ارزشمند می داند

حنیف اتمرافزود: افغانستان بطور سنتی سیاست خارجی چند وجهی اجرا می کند و مسکو نیز عامل مهمی در سیاست های کابل است.

وی خاطرنشان کرد: روسیه و افغانستان منافع مشترک مهمی دارند و مشارکت ما هم نقش تاثیرگذاری در دستیابی به اهداف مشترک دارد که می توان به همکاری در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، تامین صلح و سازش ملی و همچنین توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی اشاره کرد.

مسکو که با کابل روابط خوبی دارد وهمکاری های نزدیکی به ویژه در عرصه های امنیتی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر برقرار کرده، تاکنون دو دور نشست بین المللی با مشارکت کشورهای مختلف از جمله ایران و پاکستان برای پیدا کردن راهکارهای برون رفت از مشکلات افغانستان برگزار کرده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *