قرار است اکلیل حکیمی بزودی به عنوان نامزد وزیر امور خارجه به پارلمان معرفی شود

  • انتشار: ۳۰ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 19862

بعد از حدود پنچ ماه از سلب صلاحیت تعدادی از وزیران کابینه حکومت وحدت ملی، اکنون گزارش هایی می رسد که قرار است، افرادی جدیدی به وزارت خانه های معادن و پترولیم، مالیه، زراعت، امور خارجه اقوام و قبایل و همچنین وزیر دولت در امور پارلمانی به پارلمان معرفی شود، در این بین قرار است اکلیل حکیمی به نامزد وزیر، وزارت امور خارجه معرفی شود.

گفتنی است که نرگس نهان به وزارت معادن و پټرولیم؛ غلام جیلانى پوپل به وزارت مالیه؛ سلیمان کاکر به وزارت زراعت، آبیارى و مالدارى؛ اکلیل حکیمى به وزارت امور خارجه؛ غلام نبى فراهى به وزارت اقوام و قبایل؛ و غلام فاروق وردک به وزارت دولت در امور پارلمانى نامزد شده اند.

فعلاً خانم نهان فعال مدنى است، سلیمان کاکر معاون مشاور شوراى امنیت ملى، اکلیل حکیمى وزیر مالیه، فراهى وزیر دولت در امور پارلمانى، و وردک مشاور رییس جمهور است. غلام جیلانى پوپل قبلاً رییس ادارۀ ارگان هاى محلى بود.

به گزارش پژواک؛ امکان دارد که این شش تن، در جریان یک هفته به حیث نامزد وزرا به ولسى جرگه معرفى شوند.

این در حالى است که وزیر دولت در امور پارلمانى، به اخذ راى اعتماد از پارلمان نیاز ندارد.

پارلمان در ماه عقرب سال جارى، وزراى امور خارجه، کار و امور اجتماعى، فوایدعامه، معارف، ترانسپورت، مخابرات و تحصیلات عالى را به خاطرى سلب صلاحیت کرد که کمتر ازهفتاد درصد بودجۀ سالانۀ خود را مصرف کرده بودند.

وزراى کار و امور اجتماعى، وزارت امور خارجه و فوایدعامه، به نشست استیضاحیۀ پارلمان حاضر شده  و در مورد مصرف بودجه معلومات ارایه کرده اند؛ اما وزراى معارف، ترانسپورت، مخابرات و تحصیلات عالى، به جرگه حاضر نشده و در غیاب سلب صلاحیت شدند.

حکومت، این موضوع را به دادگاه عالی راجع کرد و گفت که  این هفت وزیر، تا اعلام فیصلۀ دادگاه عالی، به وظیفۀ خود ادامه داده مى توانند. دادگاه عالی فیصلۀ خود را تاکنون صادر نکرده است.

فعلا علاوه بر هفت وزارت یادشده، وزارت هاى اطلاعات و فرهنگ؛ سرحدات و قبایل؛ معادن و پطرولیم نیز از سوى سرپرست اداره مى شود؛ چرا که عبدالبارى جهانى وزیر اطلاعات و فرهنگ و داوودشاه صبا وزیر معادن، از وظیفۀ خود استعفا داده و گلاب منگل وزیر امور سرحدات و قبایل، به حیث مشاوروزیر و والى ننگرهار انتخاب شده اند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *