فشار بر دوستم برای استعفاء!

  • انتشار: ۸ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: بازار شایعات
  • شناسه مطلب: 20200

بعد از اظهارات سال گذشته جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور در انتقاد از اشرف غنی و حلقه خاص وی، حالا بعد از گذشت چندین ماه وی به شدت تحت فشار قرار دارد تا از مقامش استعفاء نماید.

گزارش های رسیده نشان می دهد که فشارها از جانب حکومت به جنرال عبدالرشید دوستم به شدت افزایش یافته و خواهان استعفای وی هستند، منابعی گزارش داده اند که حکومت از آقای دوستم خواسته اند تا استعفاء دهد و به ترکیه برود، اما دوستم تاکنون در مقابل این فشارها ایستادگی کرده است.

منابع نزدیک به آقای دوستم نیز می‌گویند “فشارها بر جنرال دوستم روز به روز بیشتر می‌شود که استعفا دهد و به ترکیه برود. تاکنون او مقاومت می‌کند و این پیشنهادها را رد کرده است.”

آقای دوستم نیز چند شب قبل در یک پیام ویدئویی به هوادارانش گفته بود: “برخی حرف‌ها وجود دارد، ولی من نمی‌خواهم شما را نگران بسازم. از روزی که من به سیاست قدم گذاشته‌ام، هر وقت (همیشه) علیه من توطئه (بوده) است. در اطراف خانه من ۲۰ تا ۳۰ تانک آمد. من اصلا خبر هم نشدم. مثل یک قونقوزک (به اندازه حشره‌ای‌) هم سرش حساب نمی‌کنم. این را هم بفهمند که اگر گپی (اتفاقی) شود، در کابل چه خواهد شد. من هر وقت که حق خود یا عدالت بخواهم، چنین چیزها(یی) اتفاق می‌افتد. من از راه قانونی و بسیار به نرمی پیش می‌روم.”

جنرال دوستم بیشتر از چهار ماه است که در دفتر کارش حاضر نشده است. یک روز در اوایل ماه حوت او پس از سه ماه به دفتر کارش رفت اما فردای آن روز، خبرهایی مبنی بر محاصره شدن خانه‌اش در کابل منتشر شد.

اگرچه او بعدا خبر استقرار نیروهای نظامی در نزدیکی خانه و محل کارش را رد کرد و آن را ساخته رسانه ها خواند.

آقای دوستم پس از بالاگرفتن اختلاف نظر بین او و محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری از شرکت در جلسات رهبری حکومت افغانستان و رفتن به دفتر کارش خودداری کرده بود.

بعد از آن هم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان راهی ولایات شمالی کشور شد تا به گفته سخنگویانش به تامین امنیت و ایجاد هماهنگی میان مردم علیه شورشیان کمک کند. اما در جریان این سفر بود که احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی آقای دوستم، او را به بدرفتاری جنسی و آدم ربایی متهم کرد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=20200

نظرات(۱ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *