فروش زنان شوهر دار در ولایت ننگرهار

  • انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: بازار شایعات
  • شناسه مطلب: 18994

با وجود هزینه ده ها میلیاردی کشورهای خارجی در افغانستان و وعده های حمایت از زنان در افغانستان اما هنوز هم در بعضی از مناطق افغانستان خشونت های بسیاری با زنان انجام می شود در ولایت ننگرهار زنان وقتی پا به سن می گذارند از طرف شوهرانشان به فروش می رسد و شوهران این زنان دختران جوان را برای خود می خرند.

خبرگزاری دویچه وله برای بررسی وضعیت زنان در شرق کشور و خصوصا در ولایت ننگرهار و بازتاب مشکلات زنان این ولایت گفتگویی را با اموزگار مسایل اجتماعی زنان انجام داده است که به مشکلاتی همچون خرید و فروش زنان، از جمله زنان شوهردار پرداخته است.

مشکلات زنان در افغانستان کم نیست: اعمال انواع خشونتها، ازدواجهای اجباری، ازدواجهای قبل از وقت، ازدواج بدون رضایت و دهها مشکل دیگر.

زن وقتی که پیر میشود با وجودی که مادر ۴ یا ۵ طفل میباشد، او را میفروشند

اما مشکلی که به صورت بسیار حاد مطرح است، “خرید و فروش زنان” است که به اشکال مختلف در افغانستان وجود دارد. اما به این موضوع کمترپرداخته شده است. این مشکلات، عرصه زندگی را بر زن افغان تنگ کرده و او را در گذر زندگی با چالشهای گوناگون مواجه ساخته است.

مشکلات زنان افغان در مجموع مشابه است، اما تفاوتهایی نیز در چگونگی مشکلاتی که زنان افغان در نقاط مختلف کشور با آن روبهرو اند، دیده میشود.

در سالهای اخیر زنان بیشتر به تلاشهای نهادهای مدافع حقوق زنان و دولت چشم امید دوخته بودند تا با اجرای یکسان قوانین بر همه شهروندان بدون هیچ گونه تبعیض، فضایی در کشور ایجاد شود که با زن چون یک انسان رفتار شود. اما متاسفانه در سال های اخیر هم گره از مشکلات زنان گشوده نشد و روز به روز بر مشکلات و مصایب زن افغان افزوده گردید.

اکنون زنان در سراسر افغانستان با مشکلات جدی مواجه هستند. گوشهای از مشکلات زنان در ولایت ننگرهار را در گفتگویی با خانم عالیه خاوری، آموزگار مسایل اجتماعی زنان به بحث گرفتیم. ولایتی که با وجود مشکلات گسترده، کمتر صدای زنان آن بازتاب مییابد.

دویچه وله: مشکل عمده زنان ولایت ننگرهار چیست؟

عالیه خاوری: زنان افغانستان بیچاره و مظلوم هستند؛ با سختیها دست به گریبان هستند و مردان، زنان را به قسم مال خرید و فروش میکنند. زنانی که خرید و فروش میشوند مادران ۵ یا ۶ طفل هستند که از خانه شوهر دوم خود فرار میکنند.

دویچه وله: در وضعیت زنان چه بهبودیای در طی چند سال اخیر به وجود آمده است؟

عالیه خاوری: در “بد” و “بدل” دادن در بعضی جایها تغییرات آمده؛ بد و بدل (در مرکز) کم شده اما در ولسوالیها زیاد مانده؛ مخصوصا در ولسوالی خوگیانی، شیرزاد و شینوار زیاد است. در شینوار به جای اینکه خرید و فروش زن کم شود، زیاد شده است. برای این که زن وقتی که پیر میشود با وجودی که مادر ۴ یا ۵ طفل میباشد، او را میفروشند و یک (زن) جوانتر را میخرند.

دویچه وله: دلیل خرید و فروش زنان به طورعموم چیست؟

عالیه خاوری: مردم شینوارعنعنه و رسم و رواج شان از سابق (باقی مانده) است. ما در مصاحبههایی که همراه شان داریم، میپرسیم چرا این کار را میکنید؟ میگویند، اگر یک مرد زن خود را نفروشد و تا آخر با یک زن زندگی کند، میگویند تو نامرد هستی که نمیتوانی زن دیگر بخری و این یک شرم است و طعنه میزنند. آنها میگویند ما مجبور هستیم اگر از زن خود راضی هم باشیم، او را بفروشیم و یکی دیگر بخریم. چند روز پیش یک خانمی را که کاکایش به زور او را برای پسر خود نامزد کرد که خود دختر رضایت نداشت و خودش خودکشی کرد.

دویچه وله: دسترسی زنان به مراجع قانونی در ولایت ننگرهار چگونه است؟

عالیه خاوری: زیاد امکان دارد. حقوق بشر ست، ریاست امور زنان هست، مراکز زنان هست، اما وقتی زنان به این مراکز مراجعه میکنند، رسم و رواجها در میان است نه تنها قانون. چرا که ریش سفیدها را میخواهند و میانجیگری میکنند و دوباره زن به فامیل شوهر داده میشود و در این صورت گناه زن دو چند میشود و فامیلها هم عقدهمند میشوند که باز هم زیادتر ظلم میکنند و زجر میدهند. حتا کسانی بودند که وقتی به مراجع قانونی مراجعه کردند و باز به فامیل برگردانده شدند، فامیلشان آنها را کشتند.

دویچه وله: نهادهای مدافع زنان در رفع خشونت علیه زنان و ممانعت از خرید و فروش آنها چقدر موثریت داشته اند؟

عالیه خاوری: تعداد زنانی که مورد خشونت قرار میگیرند روز به روز افزایش یافته است؛ چون مردانی هستند که پول دارند و پول زیاد دارند و از طرفی شمار زیادی از مردم افغانستان فقیر هستند و دختران خود را در بدل پول میدهند و حتا دختران خود را سعی میکنند به کسی بدهند که پول بیشتر به آنها بدهد و به فکر این نیستند که آن مرد زن و بچه دارد یا ازدواج کرده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=18994

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *