عبدالله: حقایق از چشم مردم پنهان نمی ماند

  • انتشار: ۱۷ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر اول
  • شناسه مطلب: 31633

داکتر عبدالله رئیس اجرایی کشور در دیدار با سخنگویان حکومت گفت که میزان اعتبار نظام وانسته به بیان حقایق و یا کتمان آن در اداره است و حقایق از چشم مردم پنهان نمی ماند.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی امروز دوشنبه با سخنگویان حکومت در مرکز و ولایات دیدار کرد در این دیدار رییس اجراییه کشور با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی برای بهبود رابطهٔ دولت و ملت گفت: کار اطلاع‌رسانی برای مردم یک سلیقه نه، بلکه حق‌شان است و رهبری حکومت در این زمینه خود را متعهد و مسوولیت‌پذیر می‌دانند.

در خبرنامه ریاست اجرایی گفته شده است، داکتر عبدالله تصریح کرد: میزان اعتبار نظام وابسته به بیان حقایق و یا کتمان آن در اداره است. حقایق از چشم مردم پنهان نمی‌ماند، چون رسانه‌های جمعی آن را آشکار می‌سازند.

رییس اجراییه کشور خطاب به سخنگویان حکومت گفت: زمانی‌که مردم به شما باور می‌کنند، انتظار دارند که حقایق را از شما بشنوند و این مسوولیت بزرگ است.

رییس اجراییه کشور تاکید کرد: اگر سخنگویان حکومت به اطلاعات دست‌اول دسترسی نداشته باشند و برای مردم درست اطلاع‌رسانی نکنند، نه‌ تنها اعتبار آنها بلکه اعتبار کُل نظام زیر سوال می‌رود.

در همین حال سازمان مدافع خبرنگاران یا نی می‌گوید آزادی بیان در دولت اشرف غنی نسبت به دولت حامد کرزی محدود شده است. در حدود سیزده سال حکومت آقای کرزی ۶۱۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده بود، در حالیکه تنها در سه سال حکومت وحدت ملی ۶۲۰ مورد خشونت در مقابل خبرنگاران انجام شده است.

یافته‌های دفتر نی که بر شاخصه‌های مثل اعمال خشونت بر خبرنگاران، اعمال سانسور، بازداشت‌های کوتاه‌مدت، بسته شدن رسانه‌ها، محدودیت در دسترسی به اطلاعات و فرار خبرنگاران از کشور استوار است، نشان می‌دهد که وضعیت آزادی بیان در حکومت وحدت ملی نسبت به حکومت قبلی بدتر شده است.

بر اساس یافته‌های نی، اعمال خشونت بر خبرنگاران در دوره‌ی حکومت وحدت ملی نسبت به حکومت قبلی چهار برابر افزایش یافته است: «از اکتوبر ۲۰۱۴ تا اکتوبر ۲۰۱۷ مجموع خشونت‌های که بالای خبرنگاران در افغانستان اعمال شده است ۶۲۰ مورد خشونت می‌باشد، بیش‌تر از تمام خشونت‌هایست که در سال‌های ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۴ ( دوران حکومت ۱۳ سالۀ حامد کرزی) اعمال شده بود.»

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=31633

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *