شکل‌گیری یک تیم انتخاباتی برای انتخابات‌ریاست جمهوری آینده به رهبری اشرف‌غنی

  • انتشار: ۲۷ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 47761

در حالی که کمتر از یک سال به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده باقی مانده است، رسانه از شکل گیری تیم های انتخاباتی خبر می دهند. گفته می شود یکی از این تیم ها، تکت انتخاباتی به رهبری رئیس جمهور غنی است.

هشت صبح گزارش داده است که به نظر می‌رسد که اشرف‌ غنی و داکتر عبدالله عبدالله به توافق رسیده‌اند تا در یک تکت، وارد کارزارهای انتخاباتی سال آینده شوند.

بر اساس این توافق، قرار است اشرف غنی به عنوان نامزد ریاست جمهوری و داکتر عبدالله به عنوان معاون اول در این تکت حضور داشته باشند. تا کنون نامزد کرسی معاونیت دوم ریاست جمهوری مشخص نیست، اما منابع ما می‌گویند که به احتمال زیاد، آقای سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری همچنان به عنوان نامزد معاونیت دوم در این تکت حضور خواهد داشت.

منابع دیگر می‌گویند که به دلیل اختلاف نظر میان آقای کریم خلیلی و آقای دانش، احتمال دارد اسدالله سعادتی، نماینده‌ی مردم دایکندی در مجلس نمایندگان به عنوان نامزد معاونیت دوم ریاست جمهوری معرفی شود.

گفت‌وگو‌ها میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله به منظور دستیابی به چنین توافقی از چند ماه به اینسو جریان داشت. در آخرین مورد، غنی و عبدالله هفته‌ی قبل و پیش از سفر داکتر عبدالله به هندوستان برای اشتراک در نمایشگاه تجارتی افغانستان و هندوستان در بمبیی، برای سه ساعت گفت‌وگو کرده بودند.

این را هم بخوانید:  بهترین کاغذ تشناب جهان؟ گوگل: پرچم پاکستان+ تصویر

در این گفت‌وگوی سه ساعته آقای غنی از داکتر عبدالله خواسته بود تا به عنوان معاون اول وی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حضور یابد، اما داکتر عبدالله گفته بود که وی خواستار ادامه ریاست اجرایی و حضور این کرسی در تکت انتخاباتی بعدی با آقای غنی است. منابع به ۸صبح گفته‌اند که اشرف غنی با این استدلال که وی از لحاظ سنی پیر شده است، بیمار است و احتمال این‌که در صورت پیروزی در انتخابات در جریان مأموریتش به عنوان رییس جمهوری مریض شود و یا بمیرد، علاقمند است تا داکتر عبدالله به عنوان معاون اول وی قادر باشد تا سرپرست ریاست جمهوری شود. آقای غنی به داکتر عبدالله گفته است که وی «می‌خواهد کسی معاون اولش باشد که شخصیت حساسیست‌برانگیز و جنجال‌آفرین نباشد.»

پس از این دیدار، آقای عبدالله از اشرف غنی یک هفته وقت خواسته بود تا بتواند مشوره‌های لازم را با متحدانش انجام دهد. حالا پس از بازگشت آقای عبدالله از سفر هند و حضور همزمان آن‌ها در خانه‌ی عبد رب ‌الرسول سیاف در پغمان بسیاری‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که هر دو به توافقاتی دست یافته‌اند. یکی از سخنگویان حکومت در پاسخ به درخواست روزنامه‌ی ۸صبح در رابطه به این موضوع گفت: «هر دو به توافقاتی نزدیک شده‌اند، اما هنوز زود است. آنچه واضح است این ‌که زمینه‌های همکاری میان هر دو گسترش یافته است. در کنار آن، هنوز مسایلی هستند که باید بر سرشان چانه‌زنی شود.

این را هم بخوانید:  داودزی: مذاکرات حکومت و طالبان تا ماه‌های آینده آغاز خواهد شد
اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *