شهروندان هراتی در اعتراض به حضور حکمتیار در این ولایت اعتراض کردند

  • انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 30825

ده ها تن از شهروندان هراتی در اعتراض به حضور گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در این دست به تجمع اعتراضی زدند. این افراد حکمتیار را به دامن زدن به اختلافات سیاسی و قومی متهم می کنند.

تعدادی از شهروندان ولایت هرات، امروز (چهارشنبه) در اعتراض به حضور حکمتیار در هرات در مقابل شاختمان ولایت هرات با بلند کردن پلاکاردهایی اعتراض شان را نشان دادند.

این اعتراض کنندگان در برابر آن‌چه که نقض حقوق بشر توسط حکمتیار در دوران جنگ‌های داخلی می‌خوانند؛ دست به این راهپیمایی زده‌اند.

معترضان شعارهای چون، «در شهر علم و فرهنگ جای برای فرهنگ ستیزان نیست»، «حکمتیار عامل اصلی جنگ‌های داخلی می‌باشد» و «قصاب کابل نباید به هرات بیاید» را در دست دارند و تأکید می‌کنند که رهبر حزب اسلامی به اختلافات قومی دامن می‌زند و در صدد حذف رقبای سیاسی خود از این مجرا است.

گلبدین حکمتیار روز گذشته به هدف دیدار با هوادارانش وارد شهر هرات شد و در مسجد جامع این ولایت سخنرانی کرد. باوجودیکه که روز گذشته رهبر حزب اسلامی بر تامین صلح و ثبات در کشور تاکید کرد اما شماری از معترضان در هرات، به این گفته‌های او به دیده شک و تردید می‌نگرند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی برای نخستین بار پس از نزدیک به ۲۰ سال روز گذشته (سه‌شنبه) در میان شماری از مردم ولایت هرات سخنرانی کرد.

رهبر حزب اسلامی در سخنرانی روز گذشته اش گفته بود که شاهد یک حکومت موازی در کشور هستیم و سران حکومت باید به این مسئله خاتمه دهند، در شرایطی که ۶۰ درصد کشور زیر جنگ است، نباید در بخش‌هایی که هرج و مرج نیست حکومت را تضعیف کنیم.

آقای حکمتیار که سال گذشته با حکومت و حدت ملی توافقنامه صلح را امضا کرد، یک باردیگر بر نیاز صلح در کشور تاکید کرده و گفت که تمامی‌افغان‌ها از وضعیت کنونی کشور خسته‌ شده‌اند.

حکمتیار از همان آغاز ورودش به کابل ضمن انتقاد از حکومت وحدت ملی، از در مخالفت شدید با برخی از طرف‌های سیاسی، به ویژه حزب جمعیت اسلامی وارد شد.

گلبدین حکمتیار چندی قبل به برهان‌الدین ربانی رهبر پیشین حزب جمعیت و از رهبران جهادی تاخت و هم‌چنان احمدشاه مسعود، را متهم به حمایت استخبارات پاکستان را کرد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=30825

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *