سرمای شدید جان صدها پناهجو را در یونان به خطر انداخته است

  • انتشار: ۲۳ جدی ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 16980

سرمای بی سابقه در اردوگاه های پناهجویان که بدون هیچ گونه امکانات گرمایشی زندگی می کند، جان صدها پناهجو را با خطر مواجه کرده است که در بین این مهاجران تعداد زیادی از افغان ها نیز شامل است.

به‌گزارش فرانس اَنفو صدها پناهجو در اردوگاه موریا واقع در جزیره لسبوس یونان زیر بارش شدید برف، سرما و یخبندان شدید بدون امکانات گرمایی به‌سر می‌برند.

یک مسئول سازمان داکتران بدون مرز گفت «بیش از دو هزار و ۵۰۰ پناهجو، از جمله زنان، کودکان و افراد فلج، در اردوگاه بدون هیچ‌گونه امکانات گرمایی و آب گرم زندگی می‌کنند.»

این وضعیت همچنین شامل حال «بیش از ۳۰۰ نفر» در جزیره ساموس در دریای اژه و همچنین در جزایر کوس، لروس و خیوس می‌شود.

موج سرمای بی‌سابقه تمام این منطقه را با دمای زیر صفر درجه در بر گرفته است. بیش از ۱۵ هزار پناهجو در این پنج جزیره نزدیک به سواحل ترکیه ساکن هستند. این پناهجویان بر اساس توافقنامه‌ای که ترکیه و اتحادیه اروپا امضا کردند در این جزایر نگهداری می‌شوند.

بر اساس توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه که در روز ۱۸ مارس ۲۰۱۶ تصویب شد، ترکیه پناهجویان را از یونان بازمی‌گرداند و اروپا به همان تعداد پناهجویان سوری را از ترکیه به اروپا منتقل می‌کند. به همین منظور پناهجویانی که در حال حاضر در یونان مانده‌اند در اردوگاه‌های موقت نگهداری می‌شوند تا به وضعیت آن‌ها رسیدگی شود و در صورت نداشتن شرایط لازم به ترکیه بازگردانده می‌شوند. بر پایه این توافقنامه همچنین ترکیه باید مانع از سفر دریایی پناهجویان به یونان شود.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر، از جمله عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر این توافقنامه را گامی در راه نقض حقوق پناهجویان دانسته‌اند.

موج جدید سرما در اروپا قربانیان بسیاری داشته است. بر اساس آخرین آماری که چهارشنبه ۱۱ ژانویه منتشر شد تاکنون ۶۵ نفر بر اثر سرما در اروپا جان خود را از دست داده‌اند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *