سخنان ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

  • انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 30796

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در هفتاد و دومین دوره نشست های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: افتخار من است که در شهر خود به نمایندگی از ملت آمریکا خطاب به سران کشورهای جهان سخن می گویم. میلیون ها نفر از پیامدهای طوفان در آمریکا رنج بردند.

ترامپ افزود به مردم آمریکا برای مدت های طولانی گفته شد که توافقنامه های چند ملیتی بزرگ، دیوان های(دادگاههای) غیرپاسخگوی بین الملل و بروکراسی های قدرتمند جهانی، بهترین راه برای پیشرفت و موفقیت شان است اما در حالی که این وعده ها  پرنقص بودند، میلیون‌ها شغل از بین رفتند و هزاران کارخانه ناپدید شدند. دیگران سیستم را به بازی گرفتند و قوانین را نقض کردند و طبقه متوسط ما که طبقه بسیار عالی در آمریکا است و زمانی سنگ بنای رونق و آبادانی در آمریکا بود، به فراموشی سپرده شد و جا ماند! وی در ادامه، گفت آمریکا به گونه‌ای ناعادلانه بار تامین مالی هزینه های سازمان ملل متحد را به دوش می‌کشد.

ترامپ در ادامه سخنانش، گفت: حدود هفتصد میلیارد دالر برای ارتش و دفاع خود هزینه خواهیم کرد. ارتش ما به زودی قویترین ارتش خواهد بود همانطور که همیشه بوده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: رژیم های یاغی که نمایندگان آنها در این نهاد حضور دارند نه فقط از تروریسم حمایت می کنند بلکه کشورهای دیگر و مردم خود را با ویرانگرترین تسلیحاتی که بشر می شناسد، تهدید می کنند. رژیم های استبدادی دنبال فروپاشاندن ارزشها و نظامها و ائتلافهایی هستند که از زمان جنگ جهانی دوم جلوی جنگها را گرفتند و جهان را به سمت آزادی سوق دادند.

وی ادامه داد: تروریست ها قدرت پیدا کرده اند و در هر نقطه از زمین پراکنده شده اند. بعضی کشورها از فناوری برای تهدید شهروندان ما استفاده می کنند. تروریست ها فناوری را برای تهدید امنیت ما به کار می گیرند.

ترامپ افزود: شبکه های تبهکار و باندهای قاچاق، مرزهای ما را تهدید می کنند. موفقیت سازمان ملل متکی به قدرت مستقل هر یک از اعضای آن است. از همه کشورها انتظار داریم تا به منافع ملت های خود و حقوق دیگر ملت ها احترام بگذارند. شیوه زندگی خود را به هیچ کسی تحمیل نمی کنیم.

دونالد ترامپ در ادامه سخنانش گفت: زمان آن فرا رسیده است که به نظام دیگر خارج از قانون اشاره کنیم که از مرگ بر آمریکا و نابودی اسرائیل سخن می گوید و مایه دردسر برای بسیاری از سران حاضر در این مکان و بسیاری از کشورهای جهان است.

ترامپ مدعی شد ایران از پول نفت برای تامین مالی حزب الله استفاده می کند که عرب ها و مسلمانان بیگناه را به قتل می رسانند و گفت باید با ایران که فقط خشونت و هرج و مرج صادر می کند، مقابله کنیم. وی ادعا کرد ایران به تقویت دیکتاتوری بشار اسد کمک کرد و جنگ در یمن را هدایت می کند. توافق (هسته ای) ایران یکی از بدترین و یک طرفه ترین معاملاتی است که ایالات متحده تاکنون به آن ورود داشته است. به صراحت باید عرض کنم که این توافق، مایه شرمساری برای ایالات متحده است. فکر نمی کنم شما آخر آن را شنیده (دیده) باشید، باور کنید! توافقنامه هسته ای ایران را اگر پوششی برای توسعه برنامه هسته ای باشد نخواهیم پذیرفت.

رئیس جمهور آمریکا گفت ما دیگر نمی توانیم اجازه دهیم از ما سوء استفاده شود یا ما را وارد توافقنامه های یک طرفه کنند که در آن آمریکا در مقابل، چیزی به دست نمی آورد. وی افزود تا زمانی که من رئیس جمهور هستم از منافع آمریکا بالاتر از بقیه دفاع می کنم.

دونالد ترامپ گفت اقدام بی محابای کوریای شمالی در پیگیری برنامه تسلیحات هسته ای و موشکهای بالستیک کل جهان را در معرض تهدید قرار داده است. وی افزود ما باید با همه گونه تهدیدات حاکمیتی از اوکراین گرفته تا دریای چین جنوبی مقابله کنیم.

ترامپ گفت مرد موشکی کوریای شمالی خود و رژیمش را به سوی خودکشی هدایت می کند. اگر آمریکا در معرض تهدید قرار بگیرد، هیچ چاره‌ای نخواهد داشت مگر آنکه کوریای شمالی را به طور کامل نابود کند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه، اظهار داشت: هیچ رژیمی به اندازه رژیم کوریای شمالی به کشورهای دیگر و رفاه مردم خود توهین و بی احترامی نکرده است. رژیم کوریای شمالی مسئول قحطی و مرگ ناشی از قحطی میلیون ها نفر در این کشور است. رژیم کوریای شمالی مسئول زندانی کردن، شکنجه و کشتار و سرکوب تعداد بیشمار دیگری است. اکنون زمان آن است که همه کشورها با یکدیگر همکاری کنند و رژیم کیم را منزوی کنند تا زمانی که رفتار خصمانه خود را متوقف کند.

رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: آمریکا آماده است تا در صورتی که دولت ونزوئلا همچنان حکومت خودکامه خود را بر مردم این کشور ادامه دهد، به اقدامات بیشتری متوسل شود. وی افزود وضعیت کنونی در ونزوئلا که در شرایط دیکتاتوری سوسیالیستی است، غیرقابل قبول است. اوضاع ونزوئلا کاملا غیر قابل قبول است و ما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم و نظاره گر باشیم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *