روزنامه تاگس اشپیگل: تراژدی در یمن

  • انتشار: ۲۱ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 28810

یک روزنامه آلمانی در مطلبی به بررسی شرایط فاجعه بار در فقیرترین کشور عربی (یمن) تحت حملات و بمباران‌های غیر قانونی و خشونت‌طلبانه عربستان و متحدان آن پرداخت.

به گزارش روزنامه “تاگس اشپیگل” : بین آلمان و یکی از بدترین بحران های انسانی جهانی بیش از پنج هزار کیلومتر فاصله وجود دارد. این کشور به اندازه ای از آلمان دور است که افکار عمومی آن نمی‌توانند تصوری از وخامت اوضاع داشته باشند. وضعیت در نوانخانه جهان عرب فاجعه بار است. بیش از سه سال است که در یمن یک جنگ داخلی بی رحمانه به راه افتاده که اخیرا به درگیری های فراملی گسترش پیدا کرده است.

عربستان سعودی نقش مرکزی را در این درگیری ها ایفا می کند. کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس سلاح هایی را به این کشور تحویل داده و در نتیجه به این درگیری ها دامن می زنند. همچنین این انتقاد همواره به آلمان وارد است که تجهیزات نظامی به عربستان تحویل می دهد که از جمله در یمن مورد استفاده قرار می گیرد.

در این میان میلیون ها مرد و زن و کودک قربانیان این نزاع ها هستند. هزاران نفر تا به حال در این نبردهای خونین و بمباران ها جان خود را از دست داده اند. بخش اعظمی از مردم این کشور گرسنه اند. حالا هم بیماری وبا در این کشور بیداد می کند؛ این بیماری به دلیل امکانات بهداشت و سلامت کم و نبود دارو از کنترل خارج شده است.

کارشناسان بر این باورند که تا پایان سال بیش از ۶۰۰ هزار مورد ابتلا به وبا در این کشور شناسایی خواهد شد. نزدیک به دو هزار نفر تا به حال قربانی این بیماری شده اند. یمن به گفته امدادگران در لبه پرتگاه سقوط و نابودی قرار دارد.

بیش از سه سال است که حوثی ها و دولت منصور هادی در این کشور با هم جنگ و نزاع می کنند و هر گونه تلاش برای میانجی گری تا به حال با شکست مواجه شده است. مبارزات در ماه های اخیر شدت یافته و هیچ یک از طرفین قادر به پیروزی نظامی در این درگیری ها نیستند.

نویسنده در بخش دیگری از این مطلب به عواقب غمبار جنگ یمن برای غیر نظامیان در این کشور پرداخته و نوشت: انسا ن ها در یمن در ترس و فقر زندگی می کنند. این درگیری ها تا به حال به از دست رفتن جان بیش از ۱۰ هزار نفر منجر شده و میلیون ها نفر هم آواره شده اند. دیگر هیچ شغلی در این کشور وجود ندارد. هزینه ها در حد انفجار است. اکثر یمنی ها به ندرت می توانند مواد غذایی مورد نیاز خود را تهیه کنند. دیگر زیر ساخت های دولتی در این کشور وجود ندارد.

سیستم صحی و سلامت در این کشور در هم شکسته است. دارو کالایی کم یاب در یمن بوده و بیمارستان ها ویران شده اند.

۷۰ درصد از ۲۷ میلیون سکنه این کشور نیازمند هستند و حدود ۱۰ میلیون برای زنده ماندن به کمک نیاز دارند. البته جنگ برای امدادگران به ندرت شرایطی برای امداد رسانی به نیازمندان فراهم می کند. فرودگاه صنعا در این کشور تعطیل شده و تردد در یمن بسیار خطرناک شده است و همه جا ایست بازرسی هایی وجود دارد و آدم ربایی به کسب و کاری پر سود در این کشور تبدیل شده است.

یک کارشناس یمنی در سازمان حقوق بشر عفو بین الملل در این باره گفته است که ما از ماه مارس سال ۲۰۱۵ بیش از ۸۰ حمله هوایی غیر قانونی در یمن داشته ایم. حتی در بهار سال جاری یک بالگرد به یک قایق حامل پناهندگان در یمن شلیک کرد.

نویسنده در ادامه به مسئله سرعت بالای شیوع وبا در یمن پرداخته و نوشت: شمار موارد مبتلا به این بیماری بر اساس اطلاعات کمیته بین المللی صلیب سرخ در عرض حدود سه ماه به بیش از ۴۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است و تا پایان سال شمار مبتلایان احتمالا به ۶۰۰ هزار نفر هم خواهد رسید.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=28810

نظرات(۱ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *