رئیس تیم کمیسیاریای عالی پناهندگان در تهران: ایران به عنوان یکی از سخاوتمندترین کشورها در مقابل مهاجران است

  • انتشار: ۲۶ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 19744

یک مقام در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ایران گفته است که ایران به عنوان یکی از سخاوتمندترین کشورها در برابر مهاجران رفتار کرده است. این مقام سازمان ملل ایران را نمونه یک کشوری که در مقابل مهاجران رفتار خوبی دارد دانسته است و از پذیرایی چند میلیون افغان در ایران از مقامات ایرانی تشکر کرده است.

به گزارش دویچه وله؛ سیوانکا دهاناپالا که ریاست تیم کمیساریای عالی پناهجویان ملل متحد را در تهران دارد، گفته است: «رهبری حکومت ایران نشان داده است که در میزبانی از پناهجویان نمونه بوده و مرزها را باز نگاه می دارد.»

ایران برای نزدیک به چهار دهه به یک میلیون افغان ثبت دفتر شده پناه داده است و سازمان های غیرحکومتی حدس می زنند که حدود دو میلیون افغان ثبت نشده در آن کشور زندگی می کنند. ملل متحد می گوید که این چهارمین جمعیت بزرگ مهاجران در جهان است.

دهانا پالا از دستور سال ۲۰۱۵ آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران تشکر نموده است که تقاضا کرده است همه اطفال افغان در مکاتب گرفته شوند- چه اسناد اقامت داشته باشند و یا نداشته باشند- و این امر مقامات ایرانی را برانگیخته است تا ۱۵ هزار صنف درسی جدید ایجاد کنند.

دهاناپالا گفت: «ما با حکومت نیز کار کردیم تا مهاجران را مشمول طرح بیمه صحی مورد حمایت حکومت گرداند که این یک انکشاف کاملاً نوآورانه نه تنها برای ایران بلکه برای مهاجران در سطح جهانی است.»

با وجود این، مقامات به خوبی آگاهی دارند که افغان ها هنوز هم زندگانی سختی در ایران دارند. مانند کشورهای دیگر، ایرانی ها کمتر خشنود اند که میزبان این تعداد زیاد خارجی های فقیر باشند، به ویژه هنگامی که اقتصاد این کشور در نتیجه سال ها تحریم و سؤ اداره ضربت دیده است.

در نتیجه، ایران بسیار کوشیده است تا افغان ها را از اقامت در آن کشور دلسرد گرداند، افغان های بدون اسناد را جمع آوردی کرده و به کشور شان بفرستد.

ملل متحد امیدوار است که ایران یک روند ثبت نام رسمی را برای مهاجران بدون سند راه اندازی کند و محدودیت های کاری در بسیاری بخش ها را نیز بردارد، زیرا فعلاَ افغان ها فقط اجازه دارند در برخی عرصه ها به کار بپردازند. اگرچه این ترس وجود دارد دارد که شاید چنین اقداماتی بازهم شمار بیشتر مهاجران را جلب کند.

اما دهاناپالا گفت: «در جهانی که شما در مورد پذیرش پناهجویان داستان های بد بسیاری دارید، من فکر می کنم که ایران واقعاً خبری از یک داستان خوب است.»

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=19744

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *