دیپلومات: حمله به مراکز درمانی در افغانستان افزایش یافته است

  • انتشار: ۱۰ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 20285

نشریه دیپلومات گزارش داد: حمله به مراکز صحی در افغانستان افزایش یافته که این امر به زخمی و کشته‌شدن کودکان و همچنین سوءتغذیه، بیماری‌های فراگیر و بیماری‌های فلج اطفال و سرخک منجر شده است.

یک نشریه جاپانی در گزارشی نوشت: روز دوشنبه «واچلیست»، یک گروه حقوق بشری مستقر در نیویورک که هدف آن پایان خشونت علیه کودکان در میادین جنگ است، از دبیر کل سازمان ملل درخواست کرد تا نیروهای امنیتی افغانستان را مسئول حمله به شفاخانه ها اعلام کند.

دپیلومات نوشت: دبیر کل سازمان ملل قرار است بزودی گزارش وضعیت کودکان و جنگ‌های مسلحانه را منتشر کند، این گروه حقوق بشری درخواست کرده تا سازمان ملل نیروهای امنیتی را در کنار طالبان و سایر گروه‌های مسلحانه مسئول حمله به شفاخانه‌ها اعلام کند.

وضعیت بخش صحت افغانستان با ورود جنگ به محیط‌های شهری وخیم‌تر شده است. براساس گزارش واچلیست بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ تعداد افرادی که به مراقبت‌های طبی و کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز پیدا کردند افزایش پیدا کرده است، اما همزمان دسترسی به آژانس‌های کمک‌رسان کاهش پیدا کرده است.

در زمان نوشتن این گزارش حداقل ۳۰ درصد مردم افغانستان به مراقبت‌های صحی اولیه دسترسی ندارند، ۴٫۶ میلیون نفر از جمله ۲٫۳ میلیون کودک نیاز اساسی به کمک‌های صحی دارند.

گفتنی است ۱٫۷ میلیون نفر از مردم افغانستان در مناطق جنگ زده زندگی کرده که یا مراقبت‌های صحی ناچیز دارند یا بطور کلی فاقد مراقبت‌های صحی اولیه است.

در سال ۲۰۱۶، سازمان ملل ۱۱۹ مورد حمله به مراکز پزشکی را در افغانستان ثبت کرده است که از این تعداد ۹۵ مورد توسط طالبان و ۲۴ مورد توسط نیروهای امنیتی افغانستان انجام شده است.

مورگان مونگل یکی از کارشناسان واچلیست در این رابطه می‌گوید: هدف قرار دادن مکانهای صحی، نظام سلامت شکننده افغانستان را بیشتر به تحلیل می‌برد.

وی که اخیراً به افغانستان سفر کرده، می‌گوید: همه جا می‌توان مرگ،‌افراد زخمی و گسترش بیماری را مشاهده کرد.

مهمترین حمله به مراکز بهداشتی افغانستان در سال ۲۰۱۵ و توسط ائتلاف انجام شد که طی آن شفاخانه داکتران بدون مرز در کندز بمباران شد.

چندماه قبل از این حمله نیروهای امنیتی افغانستان در تعقیب یک نیروی القاعده وارد یک شفاخانه شدند. در این حمله چندین کارمند شفاخانه مورد حمله قرار گرفت و چند بیمار نیز بازدداشت شد. البته بعد از یک ساعت این بیماران آزاد شدند.

حمله طالبان به یک کلینک درمانی و تهدید کارمندان آن و چپاول اموال یک شفاخانه توسط نیروهای امنیتی در کندز، تعطیلی یک شفاخانه در ننگرهار توسط داعش،‌ ورود نیروهای امنیتی افغانستان به یک شفاخانه و تهدید کارکنان آن بر عدم معالجه شبه‌نظامیان از جمله مواردی که در این گزارش به آن اشاره شده است.

حمله به مراکز صحی بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ افزایش کرده که این امر منجر به زخمی و کشته شدن کودکان و همچنین سو تغذیه، بیماری‌های فراگیر و بیماری‌های فلج اطفال و سرخک شده است.

بیماری‌های فراگیر نیز در سطح بالایی بوده و ۱۶۹ مورد سرخک در سال ۲۰۱۵ اعلام شده که نسبت به سال ۲۰۱۴، افزایش ۱۴۱ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین یوناما اعلام کرده که تلفات کودکان در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵، ۲۴ درصد شده است.

همچنان که جنگ در افغانستان ادامه پیدا می‌کند، گروه‌های آسیب‌پذیر متحمل رنج‌های زیادتری می‌شوند. این گزارش از تمامی طرف‌های درگیر در افغانستان می‌خواد تا از حمله به مراکز صحی اجتناب ورزند.

در این گزارش از دولت افغانستان درخواست شده تا به قوانین بین‌المللی مرتبط با مراقبت از مراکز صحی پایبند باشد.

این در حالیست که در حدود یک ماه قبل در حمله خونین تروریستان به شفاخانه نظامی کابل بیش از ۱۵۰ تن کشته و زخمی شدند، در این حمله خونین بیشتر قربانیان از داکتران و افراد بیمار در این شفاخانه بوده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=20285

نظرات(۱ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *