دولت پاکستان اصلاحاتی را در مناطق قبایلی این کشور و در نزدیک مرز افغانستان انجام می دهد

  • انتشار: ۱۲ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 18981

کابینه دولت فدرال پاکستان در نشست امروز (پنجشنبه) پیشنهادهای کمیته اصلاحات مناطق قبایلی شمال غربی این کشور معروف به ‘فاتا’ (واقع در نزدیک مرز افغانستان) را تصویب کرد.

رسانه های پاکستانی گزارش دادند، در این نشست، نواز شریف نخست وزیر این کشور با یادآور شدن ضرورت تمرکز بر مناطق توسعه نیافته و بهبود استندردهای زندگی مردم این مناطق گفت: زمان آن رسیده با ادغام این مناطق به جریان اصلی حکومت پاکستان، احساس محرومیت مردم فاتا پایان یابد.

قرار است پیشنهادهای کمیته اصلاحات فاتا در روندی ۵ ساله اجرایی شود و در حوزه سیاسی، مردم این مناطق بتوانند نمایندگان خود را برای انتخابات ۲۰۱۸ مجمع ایالتی پنجاب انتخاب کنند.

در حوزه حقوقی نیز قوانین و مقررات جدید جایگزین نظام سابق حقوقی که به جای مانده از استعمار انگلیس بود، خواهد شد.

اختصاص سه درصد از بودجه سالیانه بخش فدرال به همراه تخصیص ۲۱ میلیارد روپیه (بیش از ۲۰۰ میلیون دالر) از برنامه توسعه سالیانه بخش عمومی نیز پیشنهادهای اقتصادی کمیته اصلاحات فاتا است که قرار است در روندی ۱۰ ساله اجرایی شود.

بازگشت آوارگان داخلی این مناطق هم از سال گذشته آغاز شده و قرار است تا ۳۰ آوریل ۲۰۱۷ پایان یابد.

این اصلاحات در حالی از سوی دولت فدرال تصویب می شود که پیشتر موضوع از دستور کار کابینه فدرال خارج شده بود. اما بعد از بازدید اخیر فرمانده ارتش از مناطق قبایلی وزیرستان جنوبی و تاکید بر ضرورت اجرای اصلاحات فاتا، دولت بالاخره پیشنهادهای کمیته اصلاحات را تصویب کرد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=18981

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *