در سال ۲۰۱۸ داعش یکی از بزرگترین تهدید ها در جهان به حساب می آید

  • انتشار: ۷ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 34939

با وجود شکست های اخیر گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه و از دست دادن اغلب مناطق تحت کنترلش در این دو کشور، با آن بسیاری از کارشناسان معتقدند که اما تروریست های پراکنده این در سراسر جهان تهدید جدی به حساب می آید.

شبکه ان بی سی در یک گزارش تحلیلی می نویسد گروه داعش، در عراق و سوریه در سال ۲۰۱۷ مواضع بسیاری را از دست داد. آنها کنترل تمام شهرهای عراق و اغلب شهرهای سوری را از دست دادند. با این حال:‌« این گروه اسلام گرا همچنان خطرناک ترین تهدید علیه جامعه جهانی در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.»

پیتر وینسنت، کارشناس ضد تروریسم در گفتگو با این شبکه می گوید: «هرچند بطور جدی این گروه قدرت خود را از دست داده است اما مانند پلنگی زخمی است که در گوشه ای گرفتار شده، اما از همیشه خشن تر و وحشی تر است. به اعتقاد پیتر وینسنت جنگ با داعش همچنان در سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت و قربانیان زیادی خواهد گرفت.»

در سال ۲۰۱۷ گروه داعش کنترل دو پایتخت خودخوانده در عراق و سوریه، موصل و رقه را از دست داد. در اوائل ماه دسامبر وزارت دفاع آمریکا با ارائه گزارشی اعلام کرد که این گروه ۹۷درصد مواضع خود در عراق و سوریه را طی سال ۲۰۱۷ میلادی از دست داده است. با این حال حیدر عبادی، نخست وزیر عراق فردای شکست کامل داعش در عراق با احتیاط کامل، پس از اعلام خبر شکست این گروه گفت:‌‌«‌باید همچنان مواظب باشیم چرا که این گروه احتمال دارد موفق شود دوباره قدرت را در درست بگیرد.»

ریچارد برت، یکی از کارکنان پیشین سازمان ضداطلاعاتی بریتانیا، ام آی ۶، می گوید البته شکست های گسترده این گروه در عراق و سوریه از محبوبیت «ادعاهای اصولی این گروه برای تشکیل خلیفه اسلامی» در میان اسلام گرایان افراطی و جوان کاسته است. به همین دلیل عضویت گیری این گروه در کشورهای غربی به آسانی سالهای گذشته نیست.

برخلاف این نظر، شیراز ماهر، استاد دانشگاه کینگز کالج لندن، بر این باور است هرچند این گروه در برابر عملیات نظامی گروههای ائتلاف و ایران و روسیه شکست خورده است اما همچنان نمی توان گفت که محبوبیت آنها در میان جوانان مسلمان خصوصا در کشورهای غربی کاهش یافته است. به واقع مشکل اساسی با گروه داعش ماهیت «تروریستی و انتحاری» آنهاست که می تواند هر لحظه در سراسر جهان رخ دهد و مقابله کامل با آن همچنان از عهده نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خارج است.

داعش هرچند از سال ۲۰۱۴ با گسترش قدرت نظامی در سوریه و عراق تبدیل به یک حکومت شد اما ماهیت اصلی این گروه همچنان تشکیلاتی تروریستی است. به همین دلیل نمی توان گفت که بدلیل این که این گروه کنترل خود بر مناطق مختلف در عراق و سوریه را از دست داده است، تشکیلات و سازماندهی آنها نیز نابود شده است.

بسیاری از اعضای این گروه فعالیت‎های گسترده ای در فضای مجازی دارند و بسیاری تبعه و شهروند کشورهای غربی هستند. در میان ۵ تا ۶ هزار جنگجوی اروپایی این گروه، بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در سال گذشته به خانه بازگشته اند و بسیاری از آنها بطور بالقوه توان انجام عملیات تروریستی را دارند.

این گزارش در حالی مطرح می شود که بسیاری از کارشناسان روسی، آمریکا در تقویت این گروه تروریستی در نقاط مختلف جهان از جمله افغانستان متهم می کند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *