داود اساس مشاور رئیس اجرایی به دلیل انتقاد از استفاده امریکا از بمب مادر، از کار برکنار شد

  • انتشار: ۲۶ حمل ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 20943

در پی اظهارات داود اساس مشاور عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور در مورد استفاده آمریکا از بزرگترین بمب غیر هسته ای در ننگرهار، سخنگوی ریاست اجرایی گفته است که سخنان آقای اساس خلاف منافع ملی بوده‌است و به همین دلیل تصمیم گرفته شده تا به حیث مشاور در ریاست اجرایی نباشد.

حکومت افغانستان در برابر موقف گیری منفی برخی مقامات و نهاد‌های حکومتی در خصوص حمله اخیر بمبی در ولایت ننگرهار اقدامات را به اجرا گذاشته است.

اظهارات خلاف پالیسی حکومت از سوی برخی مقام‌های حکومتی در خصوص پرتاب بمب بزرگ غیر هسته‌ای از سوی امریکا در ولسوالی اچین ننگرهار بالای مراکز داعش سبب تصمیم گیری‌های جدی حکومت شده‌است.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرایی به رادیو آزادی گفته است که سخنان آقای اساس خلاف منافع ملی بوده‌است.

وی افزود: آقای داود اساس که قبلاً به حیث مشاور ریاست اجرائیه ایفای وظیفه می‌کرد و در ارتباط به داعش صحبت‌های داشته که به نفع مردم افغانستان، منافع ملی و حکومت و مصلحت بزرگ کشور نیست و به آن اساس تصمیم گرفته شد که وی پس از این به حیث مشاور در ریاست اجرائیه نباشد.”

اما آقای میثم مشخص نگفت که آقای اساس در رابطه به داعش و پرتاب بمب بزرگ غیر هسته‌ای از سوی امریکا در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار چه گفته که خلاف منافع ملی بوده است.

این نخستین مقام حکومت نیست که خلاف پالیسی در خصوص پرتاب بمب غیر هسته‌ای از سوی امریکا بر مراکز داعشیان در ننگرهار لب به سخن گشوده‌است بلکه به گزارش برخی از روزنامه‌های چاپ کابل عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان نیز این حمله را نکوهش کرده‌است.

ارتش امریکا شام روز پنجشنبه بمب بزرگ غیر هسته‌ای را که آن را “مادر بمب‌ها” خوانده، جهت سرکوب داعش بر مراکز داعشیان در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پرتاب کرد.

وزارت دفاع افغانستان گفته است که در این رویداد به شمول برخی از قوماندانان داعش بیش از ۹۰ تن از جنگجویان این گروه کشته شده‌اند و به افراد ملکی در آن آسیب نرسیده‌است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید، هیچ رسانه دولتی و غیر دولتی نمی‌تواند خلاف پالیسی حکومت عمل کند.

محمد صابر مهمند سخنگوی این وزارت در ارتباط به نشر مطالب مغشوش کننده اذهان در ارتباط به حمله بمبی بالای مراکز داعشیان از سوی برخی روزنامه‌های دولتی گفت: “ما این را پی‌گیری می‌کنیم و وزارت اطلاعات و فرهنگ چیزی را که خلاف قانون، خلاف قانون رسانه‌های همگانی و خلاف پالیسی‌های دولت باشد اگر از سوی رسانه‌های دولتی و یا خصوصی باشد آن را جداً پی‌گیری می‌کند.”

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۱ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *