حاصلات کچالو در بامیان، امسال ۵۰ هزار تن افزایش داشته است

  • انتشار: ۱۵ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 32953

مقامات در اداره زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بامیان می گویند؛ حاصلات کچالو در این ولایت امسال به ۳۵۰ هزار تن رسیده است که نسبت به سال قبل ۵۰ هزار تن افزایش داشته است.

ولایت بامیان که بزرگترین تولیدکنندۀ کچالو در افغانستان است، امسال در این ولایت ٣۵٠ هزار تُن کچالو تولید گردیده، که نسبت به سال قبل تولید این محصول افزایش داشته است.

عبدالوهاب محمدی رئیس اداره زراعت، آبیارى و مالدارى بامیان، به پژواک گفته است که دست کم ۶٠ هزار دهقان در بخش کشت و برداشت کچالو در این ولایت مشغول اند.

موصوف با بیان اینکه امسال حاصلات کچالو به ٣۵٠ هزار تُن رسیده؛ در حالیکه سال گذشته ٣٠٠ هزار تن بوده است، گفت که  در سال روان نرخ کچالو نیز از فى سیر از  ١٠٠ افغانی تا ١۶٠ افغانی بوده است که نسبت به سال گذشته، نرخ مناسب بوده است.

موصوف افزود: “سال گذشته نرخ کچالو بین ٨٠ تا ١٢٠ افغانی فی سیر (هفت کیلو) بوده که امسال دهاقین نسبت به سال قبل، از نرخ خوب کچالو بهره برده اند.”

محمدى گفت که ذخیره هاى ولایت بامیان، گنجایش نگهدارى ۶٠ هزار تُن کچالو را دارد و نیاز به سردخانه های بیشتری است تا کچالوى بامیان را در هرفصل سال در مارکیت داخلى عرضه نمود.

رئیس زراعت، آبیارى و مالدارى ولایت بامیان، مشکلات عمده فرا راه محصولات کچالو در بامیان را کشت سنتی، نبود تخم های اصلاح شده، نبود مارکیت وبازار خوب و نداشتن دستگاه های پروسس وسردخانه عنوان کرد.

گفتنی است با این هم بسیاری از دهاقین این ولایت از عدم توجه به وضعیت دهقانان و نبود ذخیره گاه ها برای کچالو شکایت دارند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=32953

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *